Tanulásmódszertani technikák 1. rész
Mi a titka annak, ha valaki látszólag könnyen teljesíti az egyetemet? Lehetek úgy is boldog egyetemista, hogy a tanulmányaimban is sikeres vagyok? Léteznek olyan technikák, amikkel én is könnyíthetek a terheimen? Lehetséges kevesebb szorongással és feszültséggel sikeresen vizsgázni?
Gyere és tarts velünk ebben a gyakorlatorientált írássorozatban és ígérem, Neked is sikerülni fog! Azt gyakoroljuk hogyan élvezd a tanulást! Igen, lehetséges! Mire az összes cikket elolvasod, Neked sem lesz kétséged!
Fontos, hogy érdekeljen, amit tanulsz?!
Vegyél elő egy lapot és írd fel rá az óráidat. Minden óra után hagyj ki egy sort. Ha kész a lista, egyesével a tanórák alá keress egy indokot, amiért téged ez a kurzus érdekel. Találj egy olyan pontot, ami megfog benne, ami majd erőt ad, és lelkesít, hogy bemenj a tanórákra, hogy fontos legyen számodra az óra sikeres teljesítése.
Amikor reggel felkelsz, férjen bele a napodba az aznapi feladataid végig gondolása: milyen óráim lesznek aznap, milyen feladatokat kell teljesítenem. Ez rendkívül hatékonnyá teszi az aznapi teendőid elvégzését és a mentális (lelki és érzelmi) felkészülést is támogatja. Ha egy órához semmilyen erőt adó gondolat nem jut eszedbe, vedd elő az előzetesen elkészített listádat és keresd meg, gondold tovább, amit ott írtál.
Az, hogy hogyan érkezünk egy órára/szemináriumra/megbeszélésre, már nagyban befolyásolja, hogy mennyire leszünk ott fejben. Minden lehet érdekes és ha megtaláljuk, hogy miért izgalmas számunkra az adott foglalkozás vagy tanóra, már nem rabszolgamunkaként tekintünk rá, hanem valóban érdeklődni fogunk iránta. Ha pedig érdeklődünk, akkor motiváltabbá válunk, ami jelentősen növelni fogja a hatékonyságunkat. Szinte magától repül a tudás a fejünkbe (ez jól hangzik, igaz?)
A tanórára menj be és légy jelen! Ha ugyan bemész, de végig nyomkodod a telefonod vagy pörgeted az Instát, akkor igazából csak helyrajzi kérdés, hogy hol vagy, lényegében fejben nem vagy az órán. Ez nem multitasking, ez időrablás. A saját idődet rabolod és hosszú távon a szorongást növeled. Nézzük csak meg, ugye nem ezt a célt írtad fel a lapodra az elején?! Gyakorold, hogy a fejedben is az a tevékenység legyen, amit a kezeddel is végzel!
Természetesen ez nem könnyű feladat, a mindennapjaink részévé vált az állandó online jelenlét, de törekednünk kell rá, hogy ebben fejlődjünk, ha valóban sikeresek akarunk lenni.
A tanórán úgy tudsz jelen lenni, hogy koncentráltan figyelsz és jegyzetelsz. Javaslom, hogy kézzel írj és készíts kis ábrákat, elmetérképet is. Ez egy kreatív jegyzetelési technika, amely segíti a tananyag későbbi előhívását. Azzal, hogy figyelsz és leírod, három érzékszervedet is használtad a tanulási folyamatban, sikeresen belekerült a memóriádba. Azért, hogy ott is maradjon, majd 2 naponta elő kell venned egy ismétlésre, de erről majd a következő cikkben olvashatsz még! 😊
Kívánom, hogy mától csak olyan óráid legyenek, amik érdekelnek! És mostanra már biztosan Te is érzed, ehhez nem a tananyagnak kell változnia, hanem a Te hozzáállásodnak, ehhez csak át kell kattintani egy kapcsolót. Segítek, jössz velem ezen az úton?
Amennyiben úgy érzed, egyéni támogatásra, vagy egy jó kis beszélgetésre lenne szükséged a saját hatékonyabb tanulási folyamatod érdekében, keres minket bátran és írj a