Hogyan illeszkedj be elsősként az Egyetemre?
Újra itt van, újra itt van… A nagy csapat, a szeptember, az évnyitó. Sokan vagyunk, akiknek ez a szeptember új korszakot nyit az életében. Ti Gólyák, akik lezártátok a középiskolai tanulmányaitokat és egyetemi polgárokká váltatok, Ti felsőbb évesek, akik már tapasztaltabban vágtok neki ennek az évnek, vagy Ti, akik másik egyetemen kezdtétek el tanulmányaitokat, de Pannonosként folytatjátok … megannyi életút találkozik most Veszprémben az Egyetemváros utcáin.
Bizonyára sokan vagytok, akik úgy érzitek, elvesztek ebben a rengetegben – főleg elsősként. Meghallgattátok az egyetemi szervezet működéséről szóló szabályokat, megismerkedtetek egy új típusú ügyintézési formával, amit Neptunnak hívunk, kezditek bejárni az épületeket, de még korántsem mozogtok otthonosan ebben az új helyzetben.
Szeretnénk Benneteket megnyugtatni, ez teljesen normális! Ebben a helyzetben valóban igaz a mondás: Az idő mindent megold. Ahogyan beáll a napi ritmusotok, kiszámíthatóvá válnak a heteitek, tervezhetővé a napjaitok, úgy fogjátok Ti is egyre magabiztosabbnak érezni Magatokat!
Természetes érzés, ha ezekben a napokban magányosabban élitek meg a mindennapokat. Elsősként lelkileg a helyzet egyszerre izgalmas és fájdalmas: a középiskola lezárásával egy szakasz is véget ért, az addig összeszokott társaitokkal már nem találkoztok olyan sűrűn, az egyetemen sok új arcot ismertek meg. Reméljük sokan részt vettetek a Gólyatáborban, ahol meg tudtatok alapozni új kapcsolatokat, talán már egy-egy emberrel a barátság is kezd kialakulni. Milyen jó, hogy vannak az Egyetemen ilyen közösséget formáló kezdeményezések, helyek és alkalmak, ahol új embereket lehet megismerni. Ahol a légkör elég oldott ahhoz, hogy merjünk egymással beszélgetni, s ahol még segítséget is kapunk az ismerkedéshez a Patronálók által. Használjátok ki és töltsétek meg élettel az ilyen eseményeket!
Az ember társas lény, életünkben fontos szerepet töltenek be a különböző csoportok, amiknek a tagjai vagyunk. Ha az érdeklődésünknek megfelelő programot, szabadidős tevékenységet választjuk, sokkal nagyobb eséllyel találkozunk olyanokkal, akik hozzánk hasonlóak, hiszen ugyanazon a programon veszünk részt. Az Egyetemen nagyon sokan vagyunk. Különböző az érdeklődésünk, a személyiségünk, a habitusunk. Másképp reagálunk feszült helyzetben, eltérő módokon pihenünk, tanulunk, sportolunk. Ez lehetőség és kihívás is egyben. Gondoljuk csak meg: páratlan lehetőség ez új emberek megismerésére, szakmai és baráti kapcsolatok kialakítására. Kihívás is egyben, mert ebben a helyzetben a kedvességünkre, a kíváncsiságunkra és a toleranciánkra is szükségünk lesz: minél nyitottabban közelítünk mások felé, annál nagyobb eséllyel találhatunk a másik emberben egy olyan érdeklődési területet, tulajdonságot, amihez szívesen kapcsolódunk és ilyenformán elindulhatunk egy új kapcsolat útján.
Természetesen lehetnek olyan hallgató társaitok, akiknek a beilleszkedés nehezebben megy. Akik csendesebbek, visszahúzódóbbak. Ti, akik könnyen barátkoztok, vegyétek észre, ha valaki segítségre, plusz támogatásra szorul. Sokszor nem kell több, mint egy kis segítség, hogy ő is csatlakozni tudjon egy-egy társasághoz, egy beszélgetéshez. Több módja is van, hogy valakit integráljunk: kérdezzük meg, neki milyen tapasztalata van a témában, mi az, ami érdekli, mik a hobbijai? Persze egy kis kapcsolót ilyenkor fontos átbillentenünk: ha mi szélvészként robogunk előre és úgy pörgünk mint egy tornádó, érdemes behúzni a féket és ritmusunkban is ráhangolódni arra, akit támogatni szeretnénk. Ezzel mi is csak nyerhetünk: fejlődik az empátiánk, megtanulunk jobban segítséget nyújtani és a kérdezéstechnikánk is profibbá válik.
Higgyétek el, az Egyetem annál jobb hely lesz, minél többen jól érzik magukat benne!
Ha úgy érzed, szeretnél ebben fejlődni, könnyebben kapcsolódni másokhoz vagy csak egyszerűen jó lenne erről egy picit hosszabban beszélgetni, jelentkezz be hozzánk a