Tervezés - Önmagunkkal és az időnkkel
Egyetemistaként talán neked is volt már olyan érzésed, hogy nem elég a 24 óra. Beadandók, prezentációk, csoportos feladatok, zárthelyik, mindennek tetejében ott van még a vizsgaidőszak is. Illúziónk ne legyen, később sem lesz egyszerűbb. Munkába állást követően ugyanígy elborítanak majd a határidők, és egy nap szintén csak 24 órából fog állni.
A megoldás a személyes hatékonyságod növelésében keresendő, melynek egyik eszköze a megfelelő időgazdálkodás. A tevékenységeket csoportosíthatjuk sürgősségük és fontosságuk szerint, ahogy az alábbi időgazdálkodási mátrixban látszik.
Forrás: Stephen R. Covey (2004): A kiemelkedően sikeres emberek 7 szokása
A sürgős dolgok nyomást gyakorolnak ránk, folyamatosan ott lebegnek a szemünk előtt, sok esetben könnyen és gyorsan elvégezhetők, de van úgy, hogy nem fontosak. A fontos dolgok gyakran kötődnek eredményekhez, célokhoz, értékekhez, jövőképhez. Éppen ezért a fontos, de nem sürgős tevékenységek több proaktivitást, kezdeményezőkészséget igényelnek.
Személyes hatékonyságodat úgy tudod növelni, ha a saját időgazdálkodási mátrixod harmadik és negyedik negyedbeli tevékenységeitől távol tartod magad, valamint kordában tartod az első negyedbeli tevékenységeket. Ez utóbbit úgy érheted el, ha több időt fordítasz a második negyedre, tehát megélezed a fűrészt.
Stephen R. Covey „A kiemelkedően sikeres emberek 7 szokása” című könyvében a következő párbeszéden keresztül szemlélteti a második negyedbeli cselekedetek fontosságát.
- Hát maga mit csinál?
- Nem lát a szemétől? Éppen kivágom ezt a fát.
- Kimerültnek látszik. Mióta dolgozik?
- Körülbelül öt órája. Egyébként igaza van. Halálosan kivagyok.
- Miért nem hagyja abba egy kis időre, hogy megélezze azt a fűrészt? Biztos vagyok benne, hogy gyorsabban haladna.
- Sajnos, nem lehet. Nincs időm élezgetésre. Még ma ki kell vágnom ezt a fát!
A második negyed tehát a megújuláshoz kapcsolódó tevékenységeket foglalja magában. Az önmagunkba való befektetés rövid és hosszú távon egyaránt mindig kifizetődő. A „fűrész megélezése” a következő négy dimenzió mentén kell, hogy megvalósuljon: fizikai, szellemi, társas/érzelmi, lelki.
Fizikai dimenzió: A fizikai jóllét magában foglalja, hogy egészségesen táplálkozzunk, rendszeresen sportoljunk, és elegendő időt fordítsunk a pihenésre. A testmozgásnál lényeges, hogy olyan gyakorlatokat végezzünk, melyek növelik az állóképességet, a rugalmasságot és az erőt egyaránt. A kifogások helyett inkább a lehetőségeket keressük. Egy idő után észre fogod venni, hogy a rendszeres mozgás segítségével a proaktivitásod is megnő.
Társas/érzelmi dimenzió: Ez a dimenzió leginkább a kapcsolataink által fejlődik, és abban nyilvánul meg. A megújulás külön időráfordítást nem igényel ezen a téren, hiszen leginkább a kommunikációval fejleszthetjük. Fogadjuk el a tényt, hogy mindannyian más-más szemüvegen keresztül érzékeljük a minket körülvevő világot. Az egyensúlyt akkor érjük el, és akkor tudjuk fenntartani, ha az életünk és a cselekedeteink összhangban állnak a bennünk mélyen gyökerező helyes alapelvekkel és vezérlő értékekkel. A belső biztonság ered még a szolgálatból, amikor egy másik embernek segítséget nyújtasz.
Lelki dimenzió: A lelki dimenzió megújítására nincs egy jól bevált recept, mindenki máshogy éri el. Van, aki a vallásban találja meg a lelki megújulást, mások az irodalmi művek tanulmányozásában, megint mások a meditációban és így tovább. A lelki megújulásra időt kell szánni, de megéri a ráfordítás, hiszen megújít és felfrissít minket.
Szellemi dimenzió: Sokan az iskolarendszerű képzést követően már nem foglalkoznak a szellemi megújulással, nem tesznek önmaguk fejlesztéséért. Szakterületükön kívül nem szereznek új ismereteket, abbamarad a könyvek olvasása, elemzőkészségüket sem tornáztatják. Ezeknek a tevékenységeknek a helyét gyakran időrabló, negyedik negyedbeli cselekedetek veszik át (például több órányi sorozatnézés, tik tok pörgetése). A folyamatos tanulás által karbantarthatjuk szellemi dimenziónkat, és ez nem csak iskolarendszerű képzések keretében valósulhat meg. A proaktív ember tervez, keresi és meg is találja az új lehetőségeket.
A befektetés tényleg megtérül. Mint annyi másban, a lényeg itt is a következetesség és a kitartás. Az eredményekre nem kell sokat várni, a minőségi változást rögtön tapasztalni fogod.
Időről-időre gondolatban lépj hátra egyet, készíts leltárt a cselekedeteidről, és élezd meg a fűrészt!