Önmegvalósítás és kiteljesedés a munkában
Hogyan találjam meg az értelmet a munkámban?
A címben szereplő kérdéssel akkor szoktunk foglalkozni, amikor valamilyen életesemény hatására megváltozik a gondolkodásunk. Munkaválasztásunk sokszor nem tudatos döntés eredménye. Amikor pl. gimnáziumba járunk, akkor nem feltétlenül vagyunk tisztában azzal, hogy milyen munkák vannak és azokon belül az emberek mivel foglalkoznak. Többnyire inkább csak azzal vagyunk képben, hogy milyen képzések indulnak a felsőoktatásban, melyek a sikeres felvételi kritériumai.
Döntéseink során elsősorban azokból az információkból építkezünk, amelyeket a környezetünkből kapunk, a tanáraink, szüleink javasolnak, és amit látunk az életben. Valójában azonban sokkal több lehetőségünk van, mint amit a tizen-huszonévesen látunk az életben. A munkahely, a munka választását az is megnehezíti sokszor, hogy nem vagyunk tisztában a képességeinkkel, és nem ismerjük a motivációnkat sem, amely hajthat minket egy hivatás kiválasztásakor. Emiatt fordul elő, hogy sokszor olyan munkát választunk, amelyben nem látjuk az értelmet és nem tudunk benne kiteljesedni.
Ugyanakkor a külső információs zajok miatt nehéz befele figyelnünk arra, hogy mi az, ami nekünk igazán jó, amit mi tényleg akarunk. Az önmegvalósítás és kiteljesedés a munkában egy rendkívül komplex feladat. Ezért van az, hogy sokan később jövünk rá, más utat szeretnénk választani, mert nem vagyunk boldogok abban, amit éppen csinálunk. Igaz a mondás, mely szerint soha nem késő, mindig van lehetőségünk változni és változtatni.
Furcsa lehet, de a munka értelmének keresésében a végletek is segíthetnek bennünket. Az is segít, ha azt tapasztaljuk, hogy valamiért nagyon nem érezzük jól magunkat, nagyon nem hasznos, amit csinálunk és nem tudunk ezzel mit kezdeni, de az is nagyon sokat segít, amikor pont a másik végletet tapasztaljuk meg. Ezek olyan tájékozódási pontok, amelyeket be kell építenünk az önismeretünkbe, így sokkal tudatosabban tudjuk tervezni a karrier utunkat.
A legtöbb időt a munkában töltjük az életünk során. Így nem véletlen, hogy sokan a munkában találják meg az értelmet és ettől érzik értelmesnek az életüket. A munkára kétféleképpen lehet tekinteni. Az egyik, hogy mindennap keressük, kutatjuk az általunk végzett munkában az értelmet, a másik nézőpont szerint a munka egy szükséges valami, ami kívül áll az igazi életünkön, csak pénzkeresti forrásként tekintünk rá. Ha ez utóbbi módon szemléljük a munkát, akkor kevesebb esélyt adunk magunknak arra, hogy tapasztalatot szerezzünk az életben.
Ha a munkánk kapcsán elbizonytalanodunk, akkor érdemes magunknak feltenni néhány kérdést pl.:
- Valóban ezt az utat kell-e választanom?
- Értelmes-e számomra az a cselekvés, amit végzek a munkámon keresztül?
- Milyen értéket teremt az számomra vagy mások számára, amit csinálok?
- Jó érzéssel tölt-e el az, amit csinálok?
A kérdések megválaszolása segít, hogy értelmet találjunk a munkánkban és akár a hivatásunkra is rátaláljunk. Ugyanakkor bátornak kell lenni ahhoz, hogy ezeket a válaszokat felvállaljuk akár magunk, akár mások előtt.
Ahhoz, hogy el tudjunk köteleződni egy munkahelyen, először az értelmet kell megtalálnunk a munkánkban. A valódi elköteleződés a személyesen megtalált értelemmel kezdődik minden esetben. Az értelem megtalálása a munkában azért fontos, mert akkor könnyebben vesszük az akadályokat és jobban meg tudunk birkózni a stresszel, jobb megküzdési módokat tudunk kialakítani, növekszik az energia szintünk, ez támogatja az egészségünket, jóllétünket, ez által pedig jobban teljesítünk a munkában, innovatívabbak, kreatívabbak leszünk.
Az értelmes munkavégzés nem luxus, ne gondoljuk azt, hogy ez csak bizonyos szinten érhető el. Bárki megtalálhatja az értelmet a munkában beosztási szinttől függetlenül, mert minden szinten tudunk értéket teremteni. Ha a személyes értelmet megtaláltuk, akkor tudunk a munkánkra hivatásként tekinteni.
Gyakorlati tippek, amelyek segítenek megtalálni az értelmet a munkánkban:
- kapcsolódj értelemteljesen másokhoz: az értelem megtalálására nagy esélyünk van, ha a munkahelyünkön képesek vagyunk kapcsolódni másokhoz és megélni ezeknek a kapcsolatoknak a fontosságát. Ha egy olyan helyre kerülünk, ahol előtérben van az emberek közös cél mentén történő szerveződése, ez segíthet abban, hogy megéljük a valahová tartozás élményét. Ha pedig már kapcsolódunk másokhoz, akkor könnyebben tudunk közös célok mentén, egy irányba tartani és vállalni az adott cél elérésével járó felelőssége.
- köteleződj el mélyebb célok mellett: munkánknak munkáltatói szempontból van mindig egy átfogó célja. A mi munkavégzésünkben is meg kell keresni azt az értelmet, amely ehhez kapcsolódik. Például egy jó vezető biztosítja a stresszmentes munkakört a beosztottjai számára
- állj pozitívan az élethez: egy munkahelyen az értelemközpontú munka kialakulásához nagyon fontos a munkavállalók fizikai és mentális egészsége. Ha ez nem tud megvalósulni, ha a munkavállalók szoronganak, félnek, akkor rugalmatlanul állnak a különböző helyzetekhez, állandóan a nehézségekre fókuszálnak, így kevésbé tudnak helyet kapni a jó élmények. Emiatt érdemes arra fókuszálni, hogy mi az, amit szeretnénk, és nem pedig arra, hogy mi az, amit nem szeretnénk a munkahelyünkön. Ez segíthet abban, hogy más szemszögből nézzünk rá a helyzetünkre. Az élet egészére kell igent mondanunk, mert ez nagyon sok előnnyel jár. Úgy tudunk igent mondani az élet egészére, ha nyitottak, türelmesek és pozitívak vagyunk. Ez a munkahelyen kifejezetten fontos, mivel ott töltjük a legtöbb időt. A reziliencia, a pozitív hozzáállás, a nyitottság, a konstruktív életszemlélet és a befogadó készség azok az alapvető tényezői az értelem megtalálásának. A félelem a szorongás ezzel szemben korlátoznak bennünket.
A fentiek mind segíthetnek abban, hogy értelmesebbnek lássuk a munkánkat, vagy rájöjjünk arra, nem értelmes az a munka, amit végzünk. A mélyebb célokat akkor fogjuk tudni megtalálni, ha mélyebb önismerettel rendelkezünk, ha ismerjük a saját tehetségünket, szükségleteinket. Ezek hiányában nagyon könnyen eltérítenek bennünket a külső ingerek. Az értelem keresésében sokat segíthet egy külső személy, egy barát, egy közeli ismerős, egy pszichológus, egy coach, hiszen ők számunkra hasznos és releváns visszajelzéseket tudnak adni.
Önfejlesztő akadémia előadása: Farkas Vera pszichológus, life és business coach, karrier- és életvezetési tanácsadó