Érzelmi intelligencia – A sikerhez vezető út
Nagy kérdés lehet mindannyiótokban, hogy mi kell még ahhoz, hogy sikeresek legyetek. Akár itt az egyetemen, akár később a munka világában.
Megtanultok mindent, készültök a vizsgákra, utánanéztek a szakmai anyagoknak, igyekeztek minél több hasznos információt, tudást gyűjteni, ami hozzásegíthet a diplomához és utána a karrierhez.
De mi az, amire még szükségetek lehet ezeken a tudásalapú készségeken kívül?
Arra, hogy tudjatok kapcsolódni az emberekkel, rá tudjatok hangolódni a tanárokra, a főnökötökre, munkatársakra; ki tudjátok fejezni magatokat, érvényesítsétek az érdekeiteket.
Ezt nevezzük érzelmi intelligenciának, ami segít abban, hogy tudatosítsuk a saját és a körülöttünk lévő emberek érzéseit, és megkönnyíti döntéseinket és cselekvéseinket.
Az érzelmi intelligencia összefügg az önbecsüléssel, önérvényesítéssel, boldogsággal, egészséggel, sikerességgel, munkahelyi előrehaladással.
Minél magasabb az érzelmi intelligenciátok, annál magasabb pozícióba juthattok és magasabb fizetést érhettek el. Tudatosabban hozhattok döntéseket, és ha egy döntésetek nem bizonyul megfelelőnek, azt is könnyebben tudjátok elviselni, nő a frusztrációs toleranciátok.
Az érzelmi intelligenciának 2 nagyobb típusa van, a személyiségalapú és a képességalapú érzelmi intelligencia:
A személyiség-alapú érzelmi intelligencia a saját magunkkal kapcsolatos észlelésre, érzelmeink értékelésére és az érzelmi alapú helyzetek kezelésére vonatkozik. Ez nagyobb szerepet játszik a döntéseinkben.
A képességalapú érzelmi intelligencia magában foglalja (Schlegel és mtsai., 2018):
- Az érzelmek felismerésének képességét önmagatokban és másokban;
- A képességet arra, hogy az érzelmeiteket teljesítménynövelésre használjátok;
- A képességet az érzelmek és helyzetek közötti kapcsolatok értelmezésére;
- A saját és mások érzelmeinek szabályozására való képességet.
Hogyan fejleszthetitek ezt a képességeteket?
Kezdjétek el megfigyelni a saját érzéseiteket! Mi hogyan hat rátok? Milyen helyzetben milyen érzés jelenik meg? Fontos, hogy tudatosítsátok ezeket, adjatok nekik nevet. Így már tudni fogjátok, hogy milyen érzések jelennek meg többségében bennetek, milyen helyzetekben hogyan reagáltok. Éljétek meg ezeket az érzéseket és figyeljétek meg, milyen hatással vannak rátok! Ha elkezditek tudatosan az érzéseiteket figyelni, sokkal érzékenyebbek lesztek rájuk, és jobban is fogjátok tudni kezelni őket.
Ha például egy helyzet feszültséget okozna, már tudni fogjátok, hogy oda kell figyelnetek, tudtok foglalkozni a feszültséget okozó gondolataitokkal, tudjátok ezeket szabályozni, és ezáltal az érzelmeitek is kevésbé lesznek intenzívek, jobban tudtok koncentrálni a helyzet megoldására.
Figyeljetek oda a többi emberre is. Észre fogjátok venni rajtuk is a különböző érzelmek megjelenését. Hogyan reagál a szaktársatok, ha rossz jegyet kap? Nyilván szomorú, csalódott, esetleg dühös lesz. Ha ezt észreveszitek, már az is könnyebben fog menni, hogyan reagáljatok. Ha aktívan figyeltek egy beszélgetés során, akkor a másik fél érezni fogja, hogy fontos nektek. Azzal, hogy meghallgatjátok, együtt éreztek vele, olyan szintű érzelmi támogatást tudtok nyújtani, aminek a segítségével elmúlik benne a korábbi negatív érzelme.
Azon kívül, hogy így tudtok másoknak segíteni, a másik fél érzéseire való figyeléssel a tanulmányaitokban, munkátokban is könnyebben haladhattok előre. A tanárotok, főnökötök pillanatnyi érzelmi állapotától sok minden függ. Hasznos, ha gyakoroljátok, hogyan tudjátok detektálni, éppen milyen hangulatban van. Ha tudatosítjátok magatokban, éppen mi történik, ki tudtok dolgozni stratégiákat, hogy milyen módon kommunikáljatok az adott helyzetben. Ennek segítségével máris lépéselőnyben lesztek azokkal a szaktársakkal, kollégákkal szemben, akik nem fordítanak erre figyelmet.
Elsőre nehéznek tűnhet az érzelmekre való odafigyelés, de ne csüggedjetek, egy kis gyakorlással menni fog!
Az adott pillanat tudatos megélése sokat segít. Zárjatok ki minden más gondolatot a fejetekből (pl. mit egyek ebédre, mikor megy a buszom stb.)! Figyeljétek csak meg azt, ami éppen történik, és azt, hogy ez hogyan hat rátok! Ha nem foglalják le más gondolatok a kapacitásotokat, akkor arra is tudtok figyelni, hogy másokban mi zajlik le. Fontos a nyitottság, kérdezzetek érdeklődve a többi embertől! Jól fog nekik esni, hogy kíváncsiak vagytok rájuk. Ti pedig a mellett, hogy ezzel másokban és magatokban is jó érzést keltetek, az érzelmi intelligenciátokat is fejlesztitek, ami által sikeresebbek lesztek az egyetemen és a munkahelyen egyaránt.
Irodalom:
Fuller B. (2023.01.14). IQ helyett EQ – Hogyan hat szakmai sikereinkre az érzelmi intelligenciánk? [előadás] Önfejlesztő akadémia: Találd meg az utad! online konferencia, https://onfejlesztoakademia.hu/talald-meg-az-utad-konferencia
Schlegel, K., Mehu, M., van Peer, J. M., Scherer, K. R. (2018). Sense and sensibility: The role of cognitive and emotional intelligence in negotiation. Journal of Research in Personality, 74, 6-15.
Tóth N. (2018.02.01). Érzelmi intelligencia – a sikeres karrier kulcsa? Letöltés dátuma: 2023.02.02., forrás: Mindset Pszichológia: https://mindsetpszichologia.hu/erzelmi-intelligencia-a-sikeres-karrier-kulcsa