Karrier- és Hallgatói Szolgáltatóközpont

Lelki egészség - Párkapcsolat - Önismeret

Imposztor szindróma – Csaló vagy, ha nem teljesítesz tökéletesen?

2205 w037 n003 392b p1 392Mindenkinek nehéz, ha egy új helyzetben kell helytállnia. Felvettek az egyetemre, hirtelen már mások az elvárások, többet kell tanulni, nehezebbek a vizsgák.
Ha hozzászoktál középiskolás korodban, hogy szinte nem is kell tanulnod, az anyag csak megy bele a fejedbe, és így is jó volt az átlagod, akkor hirtelen ijesztő lehet, hogy most sok magolással, gyakorlással is lehet, hogy „csak” 2-es, 3-as jegyeid lesznek.

Előfordulhat, hogy azt gondolod, nem vagy idevaló, tévedésből vettek fel, nem vagy „elég jó” a szakod elvégzéséhez.
Többségében ez az érzés, nehézség elmúlik az idővel, ahogy rutinosabb leszel az egyetemi feladatok elvégzésében.
De van, akinél akkor sem múlnak el ezek a gondolatok, sőt erősödhetnek is, amikor már pozitív visszajelzések is érkeznek.

Mi lehet ennek az oka?

Alapvetően azoknál jellemzőbb, akiknek alacsony az önbecsülésük. Erősödhet ez az érzés attól is, hogy gyermekkorodban a testvéredhez, vagy bárki máshoz hasonlítgattak, te pedig igyekeztél mindent megtenni, hogy ugyanolyan szinten tudj teljesíteni, mint a másik gyerek.
Másrészről, az is előfordulhatott, hogy szüleid, tanáraid folyamatosan dicsérték az eszedet, tehetségedet, te szépen mentél előre, minden mintha magától történt volna. Majd, mikor elkezdődnek a nehézségek, azt érzed, hogy nem tudod tartani azt a színvonalat, amit megszoktak tőled, mintha „átvernéd” a környezetedet, „eljátszanád”, hogy mennyire okos vagy, miközben azt éled meg, hogy nem mennek megfelelően a dolgok.
Megerősítik ezt az elképzelést azok a sztereotípiák, amiket hallhattál számodra fontos személyektől, ezért magadévá tetted őket. Például: „Az lehet sikeres, akinek szerencséje van.” „Minden jó dolgot valami rossz követ.” „Sosem lehetsz elégedett azzal, amit elértél, mindig tovább kell menni.”
Így kialakul benned az a kép, hogy bármit is érsz el, nem a te érdemed, miközben a környezeted elismeri a sikereidet. Ezért ezt úgy éled meg, mintha átvernéd őket.

Ezt a jelenséget már 1978 óta kutatják (Clance és Imes). A jelenség elnevezése az angol impostor=szélhámos szóból ered, utalva ezzel arra, hogy aki imposztor szindrómával küzd, intenzíven megéli, mintha átverné a környezetét.
Az emberek közel 70%-a legalább egy élethelyzetben átéli ezt a szindrómát.
Iskolai végzettségtől és nemtől függetlenül jelenik meg.

Tünetei közé tartoznak:

  • Aggódalom, hogy a többiek rájönnek, nem is vagy olyan okos, tehetséges, mint amilyennek tartanak,
  • Amiket elérsz, azzal kapcsolatban azt gondolod, hogy „könnyű” volt, csak „szerencséd” volt,
  • Mindent tökéletesen akarsz elvégezni,
  • Nem bírod elviselni, ha hibázol,
  • Ha bármilyen kritikát kapsz, azt gondolod, hogy elbuktál,
  • Azt hiszed, hogy mások képzettebbek, okosabbak, tehetségesebbek nálad,
  • Folyamatosan attól félsz, hogy rájönnek, csaló vagy.

Ebből kialakulhat munkamánia is, amikor nem élvezed azt, amit tanulsz, dolgozol, hanem azért teszed, hogy mindig mindenkinek megfelelj. A külső elismerések jelentik a megfelelő visszajelzést, de ez már nem tölt el örömérzéssel, csak maximum megkönnyebbüléssel. Ez hosszú távon kiégéshez is vezethet, rontja a társas kapcsolataidban betöltött szerepedet, evés- és alvászavarokat is okoz.

Mit tudsz tenni, hogy ne juss el idáig?

  • Írj naplót a sikereidről! (Különválaszthatod, hogy mi az, amihez kellett szerencse is, de legyél reális!)
  • Tudatosítsd, hogy a gondolataid nem reálisak! Az, hogy ezt kimondod, sokat segít a változásban.
  • Fogadd el, hogy vannak területek, ahol van, aki képzettebb nálad! Tőle tudsz segítséget is kérni, hogy még több sikert érj el. Természetes, hogy nem mindenben te vagy a legjobb.
  • Beszélj az érzéseidről! Támogatást kapsz barátaidtól, csoporttársaidtól, és így megismerhetsz hasonlóan gondolkodó embereket is.
  • Ha hibázol, tekints rá úgy, hogy ez is egy fejlődési lehetőség! Természetes, hogy nem tudsz mindent tökéletesen megoldani. Ez a feladat legközelebb még jobban fog sikerülni.

Ha mégis úgy érzed, hogy tökéletességre törekvésed túlnő rajtad, és nem tudod kezelni, keresd fel pszichológusunkat a Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. e-mail címen.

Irodalom:
Clance, P. R., Imes, S. A. (1978). The imposter phenomenon in high achieving women: Dynamics and therapeutic intervention. Psychology and Psychotherapy: Theory, Research and Practice, 15(3): 241-7.
Helstáb L. (2019.09.12). „Alkalmatlan vagyok, ki fognak rúgni” – kezdeti szorongás, vagy imposztor szindróma? Letöltés dátuma: 2023.01.26., forrás: Mindset Pszichológia: https://mindsetpszichologia.hu/alkalmatlan-vagyok-ki-fognak-rugni-kezdeti-szorongas-vagy-imposztor-szindroma
Kovács K. (2018.05.31). Csalónak érzed magad? – Így küzdd le az imposztor-szindrómát! Letöltés dátuma: 2023.01.26., forrás: Mindset Pszichológia: https://mindsetpszichologia.hu/csalonak-erzed-magad-igy-kuzdd-le-az-imposztor-szindromat