Karrier- és Hallgatói Szolgáltatóközpont

Lelki egészség - Párkapcsolat - Önismeret

Hogyan küzdj meg a magányosság érzésével?

magányEgy 142 országot vizsgáló kutatás (Maese, 2023) azt találta, hogy az emberek 24%-a érzi magát magányosnak. Ez az arány a fiatal felnőttek körében volt a legmagasabb (27%). Ez az az életszakasz, ami a legbizonytalanabb, le kell válni a szülőkről, szakmát kell választani, jönnek-mennek a párkapcsolatok. Nincs stabilitás, és a bizonytalanság elszigetelődéshez, majd magányhoz vezethet.

De mi is pontosan a magány?

Egy olyan érzelmi állapot, melyben a személy üresség és kirekesztettség érzést tapasztal (Pléh, 2010). Több annál, mint maga a vágy egy másik személyre, vagy egy kapcsolatra; lehet átmeneti vagy állandósult állapot. Aki magányos, úgy érzi, hogy nem tud kapcsolatokat kialakítani, mindentől és mindenkitől izoláltnak, kirekesztettnek éli meg önmagát.

Gyakran nem veszik komolyan azt, hogy valaki magányos, hiszen mennyi barátja van, vannak szülei, testvérei, gyerekei, párja. Emiatt hajlandó lehet azt hinni, hogy a magány nem is valós probléma, jól „kéne” éreznie magát.

Mit tegyél, ha magányosnak érzed magad? (Domján, 2023.)

Fontos annak a folyamatnak a megértése, ami a magányt okozza. Milyen veszteségek történtek az életedben? Ezek hogyan hatnak rád? Milyen elvárásai vannak a társadalomnak, a családodnak egy ennyi idős emberrel szemben? Milyen elvárásaid vannak neked? Mit akartál elérni ennyi idős korodra? Hol kéne tartanod?

Ezek alapján a gondolataid alapján ítéleteket alkotsz magadról. Ha ezt észreveszed, változtathatsz is rajta. Legyél elfogadó magaddal: most éppen magányt élsz meg.

Idézd fel, hogy ez előtt a szakasz előtt mi okozott örömöt! Milyen élményeid, szokásaid voltak, amik boldoggá tettek? Könnyű belesüppedni abba a gondolatba, hogy az régen volt, még a szakítás, költözés, iskolaváltás előtt. Akkor még minden könnyebb volt, de ezek a veszteségélmények megnehezítik az életedet.

Mégis ezek előtt is önmagad voltál, ahogy most is te vagy. Amit akkor meg tudtál tenni magadért, azt most is meg tudod tenni. Ha úgy érzed, hogy nem vagy hozzá elég erős, motivált, hogy elkezdd, akkor egy kicsit „erőltetni” kell. Újra iktasd be a napjaidba azokat a tevékenységeket, amik korábban boldoggá tettek!

Keresd meg, miben van reményed! Meg tudod találni pl. a megfelelő emberi kapcsolataidat, céljaidat a tanulásban, munkában, sportban. Keresd meg, miben találod meg a szépséget! Akár a természetben, művészetben, épületekben, filmekben, könyvekben.

Amikor magányos vagy, azt gondolod, hogy minden rossz, és úgyis marad. Ha ezzel szemben azt gondolod: igaz, hogy most rossz, de teszek érte és így majd jobb lesz, akkor máris van esélyed rá, hogy változzanak az érzéseid.

Segíteni tud ebben egy hálanapló vezetése. Nézd meg minden este, hogy aznap miért lehetsz hálás! Ezek lehetnek egész apró dolgok is, pl. elállt az eső, mikor elindultál otthonról, megvárt a buszsofőr, volt a kedvenc csokid a boltban.

Az emberi kapcsolatokon kívül egy házi állat is tud támogatni, erőt adni. Ő az, aki ott van veled, lehet simogatni, törődni vele, gondoskodni róla, megélheted vele a kapcsolódás élményét.

Ha eddig nem tetted, kezdj el mozogni! A mozgás hatására felfrissülsz, sikerélménnyel, pozitív érzéssel, önbizalommal tölt el, és az alvás minőségét is javítja.

Fókuszálj pozitív tulajdonságaidra! Lehet ez bármi, hűség, becsületesség, szorgalom, vagy egy készség, pl. jól tudsz főzni. Ne gondold azt, hogy ezek nem erősségek! Számítanak ezek a tulajdonságok, és az is, hogy elhiszed, jó vagy valamiben, megadja azt a magabiztosságot is, hogy kapcsolatot kezdeményezz.

Pozitív érzéssel tölt el az is, ha adhatsz valakinek. Akár ha felhívod egy rokonodat gyakrabban, tartós ételt adsz a rászorulóknak, ezekkel mind másokat támogatsz, erőt adsz nekik, és ezáltal te is töltődsz. Ha elkezdesz adni másnak, ő pozitívan fog erre reagálni, ami sikerélménnyel tölt el.

Ha kipróbálsz új dolgokat, akár kisebbeket is, nyitott vagy új tevékenységek, emberek iránt, akkor rugalmasabb, elégedettebb leszel, és a magány okozta üresség, kitaszítottság is megszűnik, ahogy kapcsolódsz csoportokhoz.

A Karrier- és Hallgatói Szolgáltatóközpont is indít csoportokat, ahol megismerkedhetsz másokkal, és önmagadhoz is közelebb kerülhetsz. Honlapunkon a programok, közelgő események menüpontban tájékozódhatsz a részletekről.

Ha úgy érzed, magányos vagy, egyedül maradtál a problémáiddal, keresd fel pszichológus kollégáinkat a Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. e-mail címen.

Források:

Domján, M. (2023.10.08.). Magány. [előadás] Megoldásközpont: Reziliencia konferencia. https://konferencia.megoldaskozpont.com/

Maese, E. (2023.10.24,). Almost a Quarter of the World Feels Lonely. Letöltés dátuma: 2024.02.02., forrás: Gallup Blog: https://news.gallup.com/opinion/gallup/512618/almost-quarter-world-feels-lonely.aspx

Pléh, Cs. (2010). A pszichológiai magyarázat sokrétűsége/A társas élet biológiája. In Pléh, Cs. A lélektan története. Osiris Kiadó.