Karrier- és Hallgatói Szolgáltatóközpont

Lelki egészség - Párkapcsolat - Önismeret

Evészavarok - Gersei Csenge: Evészavar című előadása alapján (2023. Reziliencia konferencia)

17Az evészavar egyre elterjedtebb, és akár már 8 éves kortól is jelentkezhet, nemtől függetlenül.

Kialakulásakor az ember eleinte csak valamely testrészével nem elégedett, ezért azt egyre jobban elkezdi figyelni. Figyelme beszűkül, folyamatosan pásztázza önmagát.

Mindent megtesz, hogy vékonyabb legyen, eközben folyamatosan distresszt (negatív stressz) él át. Ezt próbálja csökkenteni az étkezések kontrollálásával, túlzott edzéssel. Ahogy ez kerül figyelme középpontjába, csak a számára nemkívánatos testrésszel foglalkozik, amit így továbbra is olyannak lát, amilyennek nem szeretne. Már lefogyott, de még mindig kövérnek látja saját magát, így az elégedetlenségből testképzavar alakul ki.

Maga az evészavar már „csak” a tünet. Kialakulásához sok tényező járul hozzá. A személy érzelemszabályozó képessége alacsony, nem tud hatást kifejteni, számára a világ egy bizonytalan hely, ezzel a kontrollal igyekszik biztonságot teremteni magának. Bizonytalannak látja emberi kapcsolatait is, szeretne megfelelni, hasonlónak lenni a többiekhez, a családtagok egymáshoz való kapcsolódása is nehezített, sokszor feldolgozatlan családi traumák is állnak a háttérben. Fontos szerepet játszik az evéshez, testképhez való viszonyulás a családban. Ha otthon is sokat diétáznak, fogyni szeretnének, keveset esznek, ez a gyerek számára is követendő példa lesz. E mellett a közösségi média is nagy hatással van a fiatalokra. A legtöbb híres influencer „tökéletesen” néz ki, vékony, izmos, így az átlagos fiatalok számára ők lesznek a követendő példaképek.

Egy evészavar kialakulásában a kortársak is szerepet játszhatnak. Ha egy gyerek felszed pár kilót, a többiek csúfolni kezdik. Ez a gyerek így azt éli meg, hogy „kövérsége” miatt közösítik ki, ez az oka annak, hogy nem elfogadható. Ekkor elkezd diétázni, többet sportolni, elkezdődik a fogyás. Megerősítést kap a kortársaktól, elfogadott lesz, megél a kortárs csoporthoz való tartozást. Ez a pozitív megerősítés vezethet ahhoz, hogy nem hagyja abba a diétát. Minél többet akar fogyni, hogy még több pozitív visszajelzést kapjon.

Ekkor már a testképzavar miatt kövérnek látja magát folyamatosan, függetlenül attól, hogy valójában hogy néz ki.

Akkor szokták észrevenni, hogy valami baj van, ha már az evészavaros személy kórosan sovány, vagy gyakran elájul, hullik a haja, körme vagy fogai károsodtak. Ekkor keresnek megoldást.

Az evészavarok kezelése többrétű. Általában mire orvoshoz eljut a személy, addigra súlyos fizikai károsodása is van (pl.: kóros alultápláltság, gyomorsav okozta szervi károsodások). Ezért több szakorvos is dolgozik a gyógyításán. Közben egyéni és csoportos pszichoterápia segítségével is támogatják az evészavarral küzdőket. Sokat segít a gyógyulásban a családterápia is.

Aki evészavarral küzd, először nehéz elhinnie, hogy jót tesz neki a gyógyulás. A gondolatai a körül forognak, hogy soha többé nem lesz ilyen szép vékony. Ha feladja a kontrollt, elveszíti a biztonságot. A többi ember tudja rosszul, neki van igaza.

Közben van egy énrésze, aki szeretne meggyógyulni, és meg kell küzdenie a felmerülő negatív gondolataival.

A gyógyulás eredményeként tapasztalja meg azt, hogy szeretheti és elfogadhatja önmagát, megadhatja önmagának, amire szüksége van. Nehéz élethelyzetekben, stressz hatására még eszébe juthat, mennyivel könnyebb lenne diétával, sporttal kontrollálni önmagát és ezáltal a helyzetet. Ezért fontos, hogy legyenek új, megtanult és begyakorolt módszerei az érzelemszabályozásra és megküzdésre, amiben több évnyi terápia tud a segítségére lenni.

Ha szeretnél jobban elmélyedni abban, milyen lehet egy evészavaros élete, ajánljuk a „To the bone” (2017) című filmet, ami egy 20 éves lány anorexiával való küzdelméről szól.

Ha úgy érzed, hogy problémád van az evéssel, a súlyoddal, bármit is teszel, sosem vagy elégedett magaddal, mások hiába dicsérnek, te továbbra is kövérnek látod magad, túl keveset, vagy túl sokat eszel, túl sokat edzel, vagy hánytatod magad, vagy egy barátodon észleled ezt, azonnal keress fel egy evészavar klinikát:

https://semmelweis.hu/klinikai-pszichologia/betegellatas-es-szakmai-profilok/betegtajekoztatok/eveszavarok/

http://nygy-opai.hu/altalanos-informaciok/betegellatas/osztalyok/87-d-pszichiatriai-osztaly

https://anorexiabulimia.hu/kapcsolat/