Leválás a szülőkről
Nem elég, hogy egy új környezetben, új emberek között kell helytállnod, és megfelelned a tanulmányi követelményeknek, ezen kívül még a szüleiddel is meg kell értetned, hogy felnőttél.
Vajon mennyire is vagy felnőtt?
Már félig elköltöztél, de hétvégén „haza” utazol. Kapsz ösztöndíjat, de a szüleid is támogatnak anyagilag. Szeretnéd magad intézni az ügyeidet, de azért néha jól esik, ha a szüleid utánanéznek valaminek, segítenek a bürokratikus útvesztőkben.
Egyre jobban elkezdhet zavarni, hogy hívnak telefonon, aggódnak, hogy élsz-e még, megkérdeznek mindent, milyen jegyeid vannak, kivel barátkozol, randizol-e.
Azt érezheted, hogy terhedre vannak, miközben szeretnéd is tartani velük a kapcsolatot. Esetleg nem mered nekik elmondani, hogy több magánszférát szeretnél, vagy ha szólsz, sértődötten reagálnak.
Ez mindkét fél részére egy nehéz időszak, neked is, és a szüleidnek is. Eddig minden nap láttak, tudták, mikor hol vagy, mit csinálsz. Hirtelen váltás számukra, hogy már nem vesznek részt a mindennapjaidban.
Előfordulhat, hogy nem tudsz akkora távolságot tartani, amekkorát szeretnél, lépten-nyomon beleszólnak az életedbe, úgy érzed, nincs nálad a kontroll. Ez gátolja az autonómiára való törekvésed, túl szoros a kötődés a szüleiddel. Ez akár érzelmi szinten is mélyebb lehet, valamelyik szülőddel azonosulhatsz, mintegy az ő kiterjesztéseként működsz tovább. Ha érzel ilyen összefonódást, túlzott szülői kontrollt, érdemes megpróbálni beszélni a szüleiddel erről. Sokat segíthet a családterápia is.
Másik végletként megjelenhet a teljes elszigetelődés is, amikor már fel sem veszed a telefont, nem látogatod meg őket. Azt gondolod, hogy ezzel elindultál a függetlenedés útján, hiszen mindent magadnak oldasz meg. Közben megszakítod az eddigi legfontosabb kapcsolataidat.
Ha bántalmazó családból jössz, akkor lehet ez a jó döntés. Nem kell magadra venni a szüleid problémáit, helyettük megoldani, feláldoznod magad értük, eltűrni, ahogy bántanak.
Ha egy átlagos családból jössz, ez az elkerülés inkább káros számodra. Hirtelen elveszíted az eddigi biztos érzelmi támaszod, a figyelmed is arra irányul, hogyan tudsz távol maradni tőlük, így nem is történik meg a leválás.
Maga a leválás nem azt jelenti, hogy eltávolodsz származási családodtól, és mindent máshogy csinálsz, mint ők. Látod, hogy a szüleid milyen értékek mentén élnek, amit követhetsz, változtathatsz rajta, vagy akár teljesen más értékek mentén is szervezheted életed.
Ezeket a konfliktusokat nehéz önmagadban is kezelni. Ha van egy kiforrott gondolkodásod, érzelemvilágod, cselekvési mintád, tudod már ezt képviselni felnőtt életedben, és ezek szerint élni. Biztonságos kötődés mellett a szüleid is rugalmasan tudnak alkalmazkodni ahhoz, hogy változol, ahogy több mindent látsz a világból.
Szánjatok időt arra, hogy megismerjétek egymást! Így, felnőtt szerepből még te sem tudtad őket megismerni, és ők sem ismernek még így, felnőttként. Elmondhatod nekik, mit látsz máshogy, mint ők. Ahogy azt is, hogy a kapcsolatotokban min szeretnél esetleg változtatni. A szülőkkel szemben a legnehezebb meghúzni a határokat, de nem lehetetlen.
Mondd el nekik őszintén, mire van szükséged! Például ne hívogassanak, mert zavaró órákon vagy szabadidős tevékenység közben. Megbeszélhettek külön időpontot is, amikor majd tudsz velük beszélni, vagy meg tudsz abban is állapodni velük, ha egy héten nem lesz időd telefonálni.
Felnőttként „tárgyalhatsz” velük arról, neked mi és mikor fér bele az idődbe, mi lenne kényelmes. Ha elkezdesz felnőttként kommunikálni velük, észre fogják venni, hogy már nem az ő kicsi lányuk/fiuk vagy, akinek ők tökéletesek, hanem egy önállóan gondolkodó és cselekvő felnőtt, akivel továbbra is fennmarad az érzelmi kapcsolatuk, csak már egy másik minőségben.
Amennyiben úgy érzed, hogy nehézséget okoz számodra a családtól való „elszakadás”, vagy nem harmonikus jelenleg a viszonyotok, de te szükségét érzed annak, hogy változás álljon be az életedben, a Karrier- és Hallgatói Szolgáltatóközpont pszichológus és mentálhigiénés szakembereihez bármikor bizalommal fordulhatsz segítségért. Az alább e-mail címre írj nekünk:
Források: