Karrier- és Hallgatói Szolgáltatóközpont

Karrier - Munka világa

Videós állásinterjú

video interjuAz online / videós állásinterjú típusai

Ma már egyre elterjedtebb az online állásinterjú, a kiválasztás első fázisában különösképpen. Álláskeresőként az alábbi típusokkal találkozhatsz:

 

  1. Az egyik legelterjedtebb videó-interjú technikai értelemben olyan, mint egy videó-konferencia. Egy online platformon keresztül történik az élő állásinterjú. Ez lehet Zoom, Google meet, Teams vagy bármilyen más a munkáltató által preferált alkalmazás. Nagyjából ugyanúgy zajlik, mint a személyes találkozó, olyan kérdések is várhatóak, mint személyesen, azzal a különbséggel, hogy ilyenkor egy videóhívás keretében beszélgetsz az interjúztatóval.
    Ebben az esetben is célszerű alaposan felkészülnöd a várható állásinterjú kérdésekből.
  2. Előfordul, hogy a munkáltató arra kér, hogy készíts magadról egy kb. 5 perces bemutatkozó videót és töltsd fel egy internetes felületre. Ez már egy fokkal nehezebb, mert tulajdonképpen egy komplett bemutatkozó videót kell készítened.
    A videóban legyen egy rövid összefoglaló az eddigi szakmai pályafutásodról. Érdemes azt a munkakörödet kiemelni, ami a leginkább hasonlít a megpályázotthoz, és ismertetni a fő feladataidat, eredményeidet. Mutasd be, hogy milyen olyan tudással, tapasztalattal, készségekkel rendelkezel, ami képessé tesz a megpályázott munkakör betöltésére.
    Sok múlik azon, hogyan állítod össze tartalmilag ezt az anyagot, hisz ebből olyan tulajdonságaidra vonatkozóan tudnak következtetéseket levonni a cégek szakemberei, mint például a lényeglátás, prioritások kezelése, időgazdálkodás.
  3. A harmadik típus, amikor egy adott oldalra belépve (ez lehet a vállalati karrieroldalra, vagy egy külső cég által felügyelt internetes felület) a számítógépen keresztül elhangzik egy előre összeállított kérdéssor, amelyre általában kérdésenként meghatározott időtartam alatt kell válaszolnod (pl. maximum két perc)
    Az ilyen típusú interjú esetén nem lehet előre biztosan megmondani, milyen kérdések fognak elhangozni, de miután ez egy kompetencia alapú interjútechnika, érdemes megnézned, hogy az álláshirdetésben milyen elvárásokat fogalmazott meg a hirdető. Ha pl. egy ügyfélszolgálatos munkakörre jelentkezel, amiben megfogalmazták, hogy elvárás a jó problémamegoldó készség és az ügyfél-orientált gondolkodásmód, valamint a kommunikációs készség, egész biztosan el fog hangzani egy olyan kérdés, hogy „Volt-e dolga valaha nehéz ügyféllel? Hogyan oldotta meg a helyzetet?”
    Érdemes felkészülni a leggyakoribb interjúkérdésekből is: Miért szeretne váltani? Mi keltette fel az érdeklődését a meghirdetett állással kapcsolatban? Milyen tervei vannak? Miért Önt kellene választanunk?
    Ezekre a kérdésekre is érdemes kidolgoznod a válaszaidat. Az, hogy leírod a tartalmat, rengeteget segít abban, hogy rögzüljön a válasz a fejedben, és ne feledkezz meg semmiről a videó-interjú izgalmában. 

Egy dologról ne feledkezz meg, teljesen más érzés egy kamerába beszélni, ahol nem látod a másik fél tekintetét, nincs visszacsatolás, non-verbális kommunikáció, mint személyesen beszélgetni.
Készülj fel alaposan és gyakorolj. Látni fogod mennyit mozog a tekinteted, vagy éppen mennyit “ő”-zöl egy felvétel alatt.

Milyen eszközökre lesz szükséged egy videó-interjúhoz?

Természetesen szükség lesz egy olyan eszközre, ami videót és hangot is tud rögzíteni illetve közvetíteni.
Ez lehet laptop, asztali számítógép, okostelefon vagy tablet. Talán a beépített kamerával rendelkező laptop a legkényelmesebb eszköz, hiszen ezekben jó minőségű beépített mikrofon is található. 
Egy normál asztali számítógéppel is le lehet bonyolítani egy beszélgetést, ha van külső csatlakoztatható webkamerád, ehhez azonban egy mikrofont is be kell szerezned. 
Okostelefonok és tabletek előnye, hogy szintén beépített kamerával és mikrofonnal rendelkeznek és szinte már mindenki rendelkezik ilyen eszközökkel. Egyedüli hátrányuk az, hogy a mobiltelefont vagy tabletet kézben tartva erősen mozog a kép. Tehát interjú vagy felvétel közben mindenképpen rögzíteni szükséges. 

Mire érdemes figyelni online / videós interjún:

Megvilágítás

Természetesen a videós interjúnál is fontos a megjelenés, de talán még fontosabb a fény. Fontos, hogy mindig elegendő fény érje az arcod szemből. A legkönnyebb dolgod akkor van, ha nappali természetes fénynél, az ablak előtt veszed fel a videót, így szinte biztosan elegendő fény áll rendelkezésre. Ha a délutáni órákban interjúzol, akkor pedig fordíts egy lámpát magad felé, így biztos lehetsz benne, hogy jó lesz a megvilágítás. Esetleg szerezz be vlogger kit-et, amely megfelelő világitást biztosít, mind fényerőben, mind hideg-meleg árnyalat tekintetében.

Szemmagasság

Figyelj arra, hogy a kamera mindig szemmagasságban legyen és ne mozogjon a kép. Ha laptopot vagy asztali gépet használsz, akkor tehetsz alá néhány könyvet, így biztos, hogy szemmagasságban lesz a kamerád. Ha okostelefon használatával interjúzol, akkor a vlogger kit-ben szintén szemmagaságban rögzítsd a telefont.

+1 tanács

Videóinterjú előtt mindig teszteld néhány próbafelvételen a beállításaidat!