Önéletrajz - bakik
Az önéletrajzod alapján egy nulladik benyomást alakítasz ki magadról a munkáltatóban. Itt nincs mellébeszélés, tökéletesnek kell lennie, mert ez egy marketing anyag. Célja, hogy személyes találkozóra hívjon a leendő munkáltató. Nézzük, mire érdemes odafigyelni:
1. Helyesírás
A legalapvetőbb követelmény, hogy az önéletrajzodban ne legyenek helyesírási hibák vagy elgépelések. Előfordulhat, hogy már annyiszor átnézted, csiszolgattad, hogy egyszerűen átsiklik a szemed a hibák felett, mert azt olvasod, amit eredetileg írni szándékoztál. Kérj meg valakit, hogy olvassa át az önéletrajzod! Elkerülheted vele például azt a kellemetlen szituációt, hogy „pontos és prceíz” munkavállalóként jellemezd magad.
2. Fénykép
Legyen fénykép vagy inkább mégse? Ha az álláshirdetésben a vállalat megjelölte a fényképes önéletrajz igényét, akkor mindenképp. A másik esetben egyéni belátás kérdése. Bizonyos pozíciók esetében előny lehet a jó megjelenés (például egy banki front office dolgozónál). Amennyiben a fotó mellékelése mellett döntünk, ügyeljünk néhány dologra:
- nyaraláson készült képek, buli-fotók és társaik tiltólistán vannak,
- a másik képből kivágott vagy rossz minőségi fotók szintén kerülendők,
- egy kedves, emellett professzionális igazolvány jellegű kép megfelelő választás lehet
- ha sötét ruhát viselünk a fotón, akkor sötét háttérrel készül a kép, ha világos ruhában vagyunk, akkor értelemszerűen világos a háttér
- az erős, kihívó ékszer és ruha viselete a fotón nem ajánlott
- tekintetünk a kamerába néz
- válltól felfelé látszunk a fotón
3. Struktúra, áttekinthetőség
Pozíciótól függ, de egyáltalán nem ritka, ha egy álláshirdetésre több száz önéletrajz érkezik. Törekedj arra, hogy az olvasó könnyen – akár néhány másodpercen belül, megtalálja az önéletrajzodban azokat az információkat, amit keres. A dokumentum éppen ezért legyen jól áttekinthető, tagolt. A lényeget formázással emeld ki, szem előtt tartva a kevesebb több elvét. A túl sok kiemelés miatt könnyen elveszhet a lényeg.
A könnyebb olvashatóság kedvéért talpas betűket használj pl. Times New Roman; balra zárt legyen a szöveg, és 10-es betűméretnél kisebb méretet ne használj.
4. Az információ mennyisége és minősége
Az előző ponttal összefüggésben, hibának számít az is, ha egy önéletrajz túl terjengősre sikerül. A lényeges információkat szerepeltesd csak, de azokat hiánytalanul. Mi számít lényegesnek? Ami releváns lehet a megpályázott pozíció vagy vállalat szempontjából. A szakmai tapasztalatok bemutatásakor gyakori hiba például, hogy a pályázó nem tünteti fel, milyenek voltak a feladatai az előző munkaköreiben. A másik végletre példa lehet, amikor a pályázó az általános iskolai tanulmányait is részletezi, ami persze teljesen felesleges.
Az önéletrajz hossza, maximum 2 A4-es oldal legyen.
5. „Kreatív önéletrajzok”
Bánjunk velük óvatosan! Mindenki szeretne valahogy kitűnni a jelentkezők sokaságából, de a giccses, túlcicomázott vagy harsány önéletrajz távolról sem a legjobb megoldás. Felfigyelnek ránk az biztos, de inkább elrettentő példaként, mintsem potenciális munkatársként. Az ízléses, ötletes és eredeti kreatív önéletrajzoknak természetesen van létjogosultsága. Minden a megpályázott pozíciótól függ. Sikered lehet, ha például grafikusnak jelentkezel, azonban ha álmaid kontrolleri munkakörét tervezed épp megpályázni, gondold át a formázást.
6. Készségek és kompetenciák
Meglepő, hogy milyen sok pályázónál fordul elő, hogy olyan készségeket fogalmaz meg az önéletrajzában, aminek egyáltalán nincs is birtokában. Kínos, ha a jelölt páratlan kommunikációs készségét ecseteli az önéletrajzában, majd a személyes interjú során épp csak meg mer szólalni. A valós képességeinket tüntessük fel, ne pedig azokat, amelyeket divatosnak vagy épp odaillőnek gondolunk, de egyáltalán nem rendelkezünk velük. Jól jön ilyenkor az alapos önismeret.
7. Aktualitás
Folyamatosan frissítsük, aktualizáljuk az önéletrajzunkat!
A magunkról megosztani kívánt információkat mindig a megpályázott munkakör követelményei alapján válasszuk ki. Azaz, minden megpályázott pozícióhoz hozzáigazítjuk az önéletrajzunkat.
+1: Őszinteség
Túlozni egyáltalán nem éri meg, rutinos HR-esnél a lebukás garantált. Például így:
- Nyelvismeret, nyelvtudás szintje: az interjún rögtön kapod a kérdéseket idegen nyelven.
- Eredmények, végzettség: egyszerűen bekérik a bizonyítványaidat.
- Munkatapasztalat: referenciát kérnek vagy konkrét helyzetet kérnek példaként az interjú alatt és ott hamar kiderül, ha az önéletrajzban szereplő információ nem valós.
Ha a fenti pontok után még mindig bizonytalan vagy az önéletrajzod minőségében, küldd el nekünk bátran a következő e-mail címre: