Tippek szakmai gyakorlathoz
A sikeres pályakezdés egyik kulcseleme a szakmai tapasztalat, amit már tanulmányaid alatt megszerezhetsz. Biztosan Te is hallottad már, hogy pályakezdő frissdiplomásként a munkaerő-piacra belépni bizony nem könnyű. A megpályázott állás megszerzéséért versenyezned kell a több éves tapasztalattal rendelkező jelöltekkel, és valószínűleg az interjúra várakozók között találsz majd néhány ismerőst is, akik most még a szaktársaid.
Jelentős előnyre tehetsz szert, ha már az egyetemi éveid alatt elkezded a felkészülést. Egy meggyőző szakmai gyakorlat segíthet kitűnni a tömegből! A következőkben összegyűjtöttünk néhány szakmai gyakorlattal kapcsolatos jó tanácsot, amelyek a hasznosak lehetnek számodra.
Hogyan fogj hozzá?
- Időben kezdd el a keresést! – A vállalatok többnyire csak néhány gyakornokot foglalkoztatnak egyszerre. Ahhoz, hogy köztük lehess, láss neki időben a keresésnek!
- Google a barátod Böngéssz az álláshirdető portálok és a vállalatok karrier oldalain. Számos gyakorlati helyet hirdetnek a cégek a legnépszerűbb álláshirdető oldalakon és saját honlapjukon is.
- Diákszövetkezet A kötelező szakmai gyakorlatot diákszövetkezeten keresztül is teljesíthetitek, ezért érdemes körülnéznetek a weboldalaikon, hátha megtaláljátok a megfelelő pozíciót. Ha pedig bővebb információkra lenne szükségetek, vagy még több gyakornoki lehetőség érdekel benneteket, akkor célszerű telefonon vagy személyesen felkeresnetek őket.
- Vedd komolyan, szakmai berkekben elismert céghez jelentkezz! – Lehet, hogy kényelmes, de a későbbiekben egyáltalán nem kifizetődő „elalibizni” a szakmai gyakorlatot.
- Már ezen a szinten is verseny van. Készülj fel! – Készíts egy jó önéletrajzot és motivációs levelet.
- Pályázz okosan! – Juttasd el pályázati anyagod a vállalat HR-eséhez, vagy a megpályázott terület szakmai vezetőjéhez. Fontos az utókövetés is.
- Készülj az utolsó megmérettetésre, az interjúra! – Alaposan nézz utána a vállalatnak, gondold végig, hogy miért pont annál a cégnél szeretnéd eltölteni a gyakorlatod, és járj utána, mik azok a gyakori kérdések, amelyekre számíthatsz majd az interjún.
Ha már a szakmai gyakorlatodat töltöd
- Tájékozódj! – Mérd fel a terepet, ismerd meg a kollégákat, a vállalati kultúrát, és próbálj asszimilálódni. Arra is figyelj, hogy milyen benyomást akarsz kialakítani magadról.
- Mutasd meg, mit tudsz! – Való igaz, nem minden gyakornokot alkalmaznak a vállalatok a gyakorlati idő lejártát követően. Potenciális jelöltként azonban benn maradhatsz a rendszerben, később még megkereshetnek. Egy jó helyen eltöltött gyakorlat ráadásul referenciának sem utolsó. Hozd a legjobb formád!
- Használd ki az ott töltött időt! – A gyakorlati idő alatt figyelj jól és tanulj, amennyit csak lehet. Figyeld meg, hogyan működnek az egyetemen elsajátított elméletek a gyakorlatban.
- Építsd a kapcsolati tőkéd! – A kapcsolatépítés jelentőségét nem lehet eléggé hangsúlyozni. Tehát bátran ismerkedj a kollégákkal, kérdezz tőlük, beszélgess velük!