Munkahelyválasztás szempontjai - PwC felmérés 2022
A PwC immár 8. alkalommal kérdezte meg a munkavállalókat a munkahelyválasztásuk szempontjairól. A felmérésben arra keresték a választ, hogy az álláspályázat benyújtásakor mely preferenciák mentén esik egy munkáltatóra a választás.
A relatív preferencia top 10-es sorrendjében évek óta az első helyen az alapbér áll. 2022-ben azonban a háború, a gazdasági helyzet okozta bizonytalanság miatt átformálódott a fontossági sorrend. Az előző évekhez képest az elmúlt esztendőben a rugalmas munkaidő – amely korábban a 2. legfontosabb szempont volt – a 6. helyre csúszott vissza. A legfontosabb érték a munkahely stabilitása mellett a karrierlehetőség és a túlóra kifizetése lett amiatt, hogy a korábban megszokott életszínvonal tartható legyen. A szociális szempont kiesett a top 10-es listából. Mindez azt jelenti, kevésbé fontos a munkavállalók számára, hogy kivel dolgoznak. Az anyagi biztonság felé fordultak a válaszadók, a biztonsággal kapcsolatos elemek sokkal fontosabbak lettek a szociális kapcsolatok helyett. A felmérést bemutató konferencián elhangzott, hogy például egy IT szakember kicsit magasabb alapbérért is munkahelyet vált már.
A felmérés rámutatott arra is, hogy a középiskolásokat is foglalkoztatja a gazdasági válság. Ők egyelőre nem igénylik, hogy jó közegben, jó fej emberek között dolgozzanak és a felsőfokú tanulmányok támogatása már nem szempont a munkáltató kiválasztásánál.
A felmérés szerint az egyetemisták esetében is háttérbe szorult a humán környezet. Az első három helyen karrierrel és anyagiakkal kapcsolatos elemek szerepelnek. Fontosabbnak tartják az anyagi megbecsülést a munka-magánélet egyensúlynál, amely az utolsó három helyre szorult a top 10-es listán. Mindez azt mutatja, hogy a munkát tranzakcionálisnak tekintik (én is adok – te is adsz) nincs bevonódás és kötődés az emberekhez. Mindez vállalati oldalról nagy kockázatot jelent a fluktuáció szempontjából.
A 0-3 év szakmai tapasztalattal rendelkező fiatal munkavállalók körében a szociális tényezők, a humán környezet, a támogató csapat és vezető szerepel az első 10 helyen. A távmunka már nem szerepel a legfontosabb értékelési szempontok között, helyette felértékelődött a munka-magánélet egyensúlya és a munkahely biztonsága.
A felmérésből látszik, ahogy halad valaki a karrierjében felfele, úgy formálódnak át a munkahelyválasztási szempontok. Így például a munkahelyi jóllétet támogató környezet a fiatal munkavállalók számára fontos, a tapasztaltaknál viszont már kevésbé. Az évek előrehaladtával egyre inkább előtérbe kerül az értelmes, értékteremtő munkavégzés mint preferencia elem.
Az elmúlt évek felméréseiből látszik, hogy a 2022-ben lezajló változások alaposan átrendezték minden korosztályban a munkahelyválasztás szempontjait. Jelentősen felértékelődött a munkahely biztonsága és juttatási kérdések. A „békeidők” és a Covid időszak között kisebb volt az eltérés, mint a jelenlegi világhelyzet és a megelőző évek eredményei között.
Kíváncsian várjuk, hogy mit mutat majd a PwC 2023-as felmérése.
Forrás: PricewaterhouseCoopers Kft. (PwC) 2023. január 19-i workshop beszámolója