Karrier- és Hallgatói Szolgáltatóközpont

Karrier - Munka világa

Munkaerőpiaci körkép Magyarországon 2023

munkaeropiaci korkepAz elmúlt néhány évben nagyon sokat változott a munkaerőpiac a munkavállalókkal szembeni elvárások tekintetében is. Önálló, felelősségre képes és hajlandó, valamint asszertív kommunikációra képes kollégákat keresnek a munkáltatók. Ez azt jelenti, hogy saját szintjükön képesek legyenek önállóan dönteni a munkavállalók, függetlenül a szenioritásuktól. Képesek legyenek felismerni a döntéshozatali helyzetet és az azzal együtt járó felelősséget is felvállalni. Ne azt várják, hogy valaki mondja meg minden egyes lépésnél, mit kell tenni. Ha valaki a mindennapi életében felvállalja az azzal együtt járó felelősséget, akkor az nagy lépést tett abba az irányba, hogy meg tudjon felelni ennek az elvárásnak a munka világában is.

Vannak olyan típusú készségek, amelyek felértékelődtek, ilyen például az agilitás és az empowerment. A munkáltatók egy kiválasztás során arra figyelnek, hogy a keresett készségek rendelkezésre állnak-e, milyen mértékben és milyen kombinációban. Azt, hogy miben szükséges fejlődnünk, azt a formális és informális visszajelzésekből ismerhetjük fel.

Miről szóljon a 2023-as évünk, ragaszkodjunk az állásunkhoz vagy azért inkább keresgéljünk?

Ha az élet egyéb területén sok a bizonytalansági tényező, akkor teljesen természetes, hogy a többi területen minél nagyon biztonságra törekszünk és ennek egyik lehetséges eszköze, hogy a munkánkat, bevételeinket nem kockáztatjuk. A toborzási területen az látható, hogy megfontoltabbak a kollégák a váltás tekintetében, még olyan területen is, mint a technológia.

Ha valaki váltani szeretne, akkor ismernie kell az iparágat, amelyen belül váltana, vagy ahova menni szeretne pl. mennyire ingatag az adott iparág helyzete. A szoftverfejlesztésben van a legnagyobb kereslet a munkaerőre, annak ellenére, hogy egyre több a képzést nyújtó alternatív intézmény, tehát már nemcsak egyetemeken lehet ezt a szakmát tanulni. Ma Magyarországon a tudásintenzív területek azok, amelyek vonzóak és prosperálnak is. Ilyenek a technológiai szolgáltatás, szoftverfejlesztés, mérnöki területek. Az ssc-k, gyártás, gépgyártás és az utóipar is sok munkaerőt vesz fel és várhatóan ebben nem lesz változás a 2023-as esztendőben sem.

A fejlődő területekkel egyidőben megjelent a strukturális eltolódás a munkaerőpiacon. Van olyan terület pl. szoftverfejlesztés, ahol nagy a munkaerőigény, de nincs hozzá megfelelő végzettséggel, tapasztalattal rendelkező kolléga. Tehát máshol van az igény, mint amire a munkavállalóknak képesítése, képzettsége, affinitása van. Strukturális munkanélküliségből adódóan túltelítettség van a rendelkezésre álló képzetlen munkaerőből, akik szakképzettséget nem igénylő pozíciókban kívánnak elhelyezkedni és nem feltétlenül találják meg a számításaikat. Ebből következően a kvalifikált munkaerő könnyebben talál állást.

Magyarországon a gyártóüzemek mellett a kutatásfejlesztési terület is nagyon intenzíven jelen van. Nagyon sok kutatásintenzív és technológia intenzív beruházás érkezik Magyarországra. Ezek a beruházások mindig hosszú távú stratégiai döntések. A nyelvtudás mértéke és szintje az, amely problémás hazánkban, még a képzett szakemberek körében is. Sajnos nyelvtudás tekintetében nem vagyunk előkelő helyen sem régiós, sem nyugat-európai szinten. A szolgáltató központok szinte korlátlanul tudják felszívni különleges nyelveket, vagy szokatlan nyelvkombinációkat beszélő munkatársakat. Ha valaki a nagy nyelvek mellett, regionális nyelveket is beszél, az óriási előny a munkaerőpiacon. A nyelvtudás az egyik kitörési pont a technológiai tudás mellett.

Forrás: Önfejlesztő Akadémia – online előadása: Dongó Emma közgazdász, politológus, nemzetközi recruitment és HR tanácsadó