Kockacukorból torony
Egy férfi sebészként felvételizik a kórházba. A szokásos kérdések után, amik arra vonatkoznak, hogy milyen szakvizsgával rendelkezik, vagy hány műtétet hajtott már végre, elé tolnak egy marék kockacukrot. Tessék felépíteni ezekből egy tornyot! – mondja az állásinterjút vezető kolléga. A sebésznek felvételiző elkezdi építeni a tornyot. Egymásra helyez 6 kockacukrot, a hetedik leesik.
Újrakezdi, majd ugyanígy jár a következő alkalommal is. Majd a következő és az azt követő alkalommal is. Mikor huszadjára kezdi újra és a végeredmény ugyan az, akkor eltolja magától a halom cukrot és mondja: Tudom, hogy nem feleltem meg, elnézést nem tudom feltenni az összes kockacukrot. És ekkor azt mondják neki, hogy: Már rég fel van véve.
Ezt hívjuk úgy, hogy kitartás.
Az életben adódnak kihívások, de ezeket kitartással és soha nem feladással kell legyőzni. Ezt már fiatal korunkban esélyünk nyílhat megtanulnunk. Akár sportolás útján, vagy egyéb délutáni elfoglaltság során, melyet űzünk olyan komolysággal, hogy versenyeken vegyünk részt. Ezek a versenyhelyzetek megtanítanak arra, hogy ha mindent beleadunk, akkor is alulmaradhatunk. Ezen élményeken keresztül azonban megtanulhatjuk, hogy a kemény munka és az elhivatottság nem mindig hoz győzelmet, mint a filmekben, de a kitartás szellemét erősíti bennünk.
Nehéz felkészülni arra a világra, ami körülvesz minket. Igazán talán senki sem tud. A körülöttünk zajló események, világjárvány, háború és gazdasági válság csak tovább nehezíti az amúgy is kihívásokkal teli időszakot, mikor diplomát szerzünk, az első munkahelyünket igyekszünk megtalálni és a felnőtt életünket akarjuk elindítani. Kitartásra van szükségünk ahhoz, hogy előre tudjunk lépni az életünkben és a karrierünkben egyaránt.
Ezt nehezítheti egy másik akadály, amelyet a Z generációnak le kell küzdenie, a diákhitel-adósság. Ez mindig is probléma volt, de a jelen gazdasági helyzetben a folyamatosan növekvő képzési költségek kifizetése nagy kihívás a családok vagy a diák-hitelt felvett fiatalok számára. Ez a szituáció sokszor vezet ahhoz, hogy olyan területen helyezkedünk el friss diplomásként, ami nem a szakmánkhoz kapcsolódik, mert a lehető leggyorsabban szeretnénk visszafizetni a diák-hitelt. Azonban az oktatás, amit a felsőoktatási intézmények nyújtanak, lehetőséget ad arra, hogy szakterületünknek megfelelő helyen helyezkedhessünk el. Ehhez azonban elengedhetetlen a kitartás és a tudatos készülés.
Hogyan tudsz tudatosan készülni első munkahelyed megtalálására?
Készségfejlesztő tréningek: A szakmai tanulmányok mellett érdemes figyelmet fordítani a foglalkoztathatósági készségek fejlesztésére is, melyek a legtöbb munkakörben hasznosak lehetnek. Ilyen készségek például az üzleti angol, asszertív kommunikációs készség, reziliencia vagy az önismeret.
CV készítés és állásinterjú felkészítés: Az önéletrajzunk elkészítését megkönnyíti az interneten található rengeteg minta és sablon, főleg formai megjelenést illetően. Azonban releváns tartalommal való megtöltése sokszor nehézséget jelenthet. Egy CV készítés workshop vagy egyéni tanácsadás erre megoldást jelenthet. Ha pedig az önéletrajz alapján esély nyílik állásinterjún való részvételre, fontos hogy jó benyomást keltsünk. Ebben nyújt segítséget az állásinterjú felkészítő tréning.
Itt az ideje, hogy kihasználjuk a mindannyiunkban rejlő kitartást, hogy átvészeljük ezeket a kihívásokkal teli időket, és jobb hellyé tegyük a világot az eljövendő generációk számára.
Egyéni karriertervezési tanácsadás vagy tréningeken való részvétel ügyében keresd bátran a Karrier-és Hallgatói Szolgáltatóközpontot a
Forrás:
Tari Annamária előadás: Sík terep vagy lejtős pálya? - Z generáció a munka terepén, Hello Főnök! Avagy ZÉ-k a munkaerőpiacon konferencia, Budapest, 2023.10.25
Toyin Fadahunsi (2020) - Perseverance is key for my generation to succeed — and create change in the world, https://www.cnbc.com/2020/07/16/perseverance-is-key-for-gen-z-to-succeedand-create-change-in-the-world.html