Álláspontok a 25 év alattiak SZJA kedvezményéről
Két éve lépett életbe a 25 év alattiakra vonatkozó személyi jövedelemadó kedvezmény, mely nagyon sok fiatalt érintett.
A Z generáció számára ez egy jelentősen pozitív lehetőség arra, hogy elinduljanak az életükben, valamint ösztönzi őket arra, hogy már 25 éves koruk előtt munkába álljanak, és minél hamarabb elkezdjenek pénzt keresni, ezáltal minél hosszabb ideig használhassák ki a kedvezményt.
Fontos azonban megemlíteni azt is, hogy ez a kedvezmény negatív érzéseket is eredményezhet a fiatalokban, ahogy az a Fürge Diák Iskolaszövetkezet 2023 nyarán, 480 fő fiatal bevonásával végzett kutatásából kiderül. A fiatalok már első munkavállalási élményként megtapasztalják a bérfeszültséget a vállalaton belül, ugyanis sokan nem tartják igazságosnak, hogy a több éve a cégnél dolgozó munkatárs így kevesebb bért kap meg, mint egy fiatal pályakezdő. Ezzel egy időben pedig szorongást okoz a fiatalok számára az, hogy a kedvezményes időszak lejárta után hogyan fognak megélni a fizetésükből. Ezt az érzést támasztja alá az is, hogy a megkérdezettek 73%-a megélhetésre költi a kedvezményből származó plusz jövedelmet, míg csupán 27% fordítja a megélhetésen felül valamilyen cél elérésére, mint például jogosítványszerzésre, tandíjfizetésre, utazásra vagy szórakozásra.
A bérfeszültség, valamint a kedvezményi jogosultság elvesztése által keletkezett feszültség hatással van a vállalatokra is. A kutatás vizsgálta a szervezeti nézőpontot is, melynek keretén belül 200 vállalat osztotta meg véleményét és tapasztalatait. A megkérdezettek 66%-a észlelt belső feszültséget működése során emiatt a változás miatt. Mindez néhány esetben felmondáshoz is vezetett a megváltozott helyzet kezelésére irányuló igények figyelmen kívül hagyása miatt. Bár a fenti okból származó felmondás csupán a válaszadók 11%-ánál jelentkezett, ennek ellenére érdemes figyelemmel kísérni a helyzet alakulását és előzetes intézkedéseket is ajánlott megfontolni a vállalatoknak. Ez a szám ugyanis nagy eséllyel növekedhet még a jövőben és a Z generáció esetében a fluktuáció egyik potenciális oka lehet.
Mit tehetnek a cégek és a 25 év alatti fiatalok a fent említett feszültség elkerülése érdekében?
- Pénzügyi tudatosság: fontos a pénzügyi és munkahelyi ismeretek bővítése, amit egyrészt a szervezetek is tudnak támogatni, másfelől pedig a fiatalok szakmai előadások látogatásával, szakmai tartalmak fogyasztásával tájékozódhatnak és növelhetik tudatosságukat.
- Alapos tájékoztatás az adókedvezményről: a kedvezmény részleteit érdemes nyíltan kommunikálni, akár már az interjú során. Fontos, hogy a 25 év alatti fiatal tisztában legyen a részletekkel, hogy miért kap most ilyen összeget, mi történik az SZJA-val az ő esetében és mi történik majd, ha betölti a 25. életévét. Érdemes tisztázni a nettó és a bruttó bér közötti különbséget, hiszen ez nem feltétlenül egyértelmű mindenki számára, főleg az első munkahelyén elhelyezkedő pályakezdő számára. Ezen felül a kedvezmény felső korlátjáról is érdemes szót ejteni. Felvett munkavállaló esetén akár a bérpapír közös elemzése is segítheti a tisztább megértést.
- Tájékoztatás a változásról: A jogszabályok gyakran változnak, ezért a vállaltoknak naprakész tájékoztatást kell adniuk mindennemű olyan változásról, ami a fiatalokat érintheti.
A fenti lépések mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a fiatalok hatékonyabban kezeljék a pénzügyi kihívásokat.
Forrás:
Fürge Diák Iskolaszövetkezet - Álláspontok a 25 év alattiak támogatásából adódó bérproblémákról – 2023 – kutatási jelentés