Karrier- és Hallgatói Szolgáltatóközpont

Karrier - Munka világa

Digitális Kompetencia: A siker kulcsa a modern társadalomban

12Te hány digitális kompetenciaelemről mondhatod el, hogy rendelkezel vele?

A digitális kompetencia említésekor valószínűleg a legtöbben a számítógép használatára, chatelésre, esetleg excelben való függvényekkel történő varázslásra gondolnak. Ami nem teljesen rossz irány, azonban közel sem fedi le mindazt, amit digitális kompetenciának nevezünk.

„A digitális kompetencia része a digitális technológiák tanuláshoz, munkához és a társadalomban való részvételhez történő magabiztos, kritikus gondolkodáson alapuló és felelős használata, illetve az ezekkel kapcsolatos elköteleződés. Ide tartozik az információ- és adatkezelés terén való jártasság, a kommunikáció és az együttműködés, a médiaműveltség, a digitális tartalmak előállítása (ideértve a programozást is), a biztonság (ideértve a digitális jólétet és a kiberbiztonsággal kapcsolatos kompetenciákat is), a szellemi tulajdonnal kapcsolatos kérdések, a problémamegoldás, valamint a kritikus gondolkodás.” (European Commission, 2019).

Az Állampolgári Digitáliskompetencia-keret más néven DigComp biztosít közös nyelvet a digitális kompetencia kulcsfontosságú területeinek azonosításához és leírásához, hogy az Európai Unión belül az egységes értelmezés biztosítva legyen. Ez a referenciakeret a digitális kompetenciát öt fő területre csoportosítja és 21 kompetenciaelem kombinációjaként határozza meg.

digitalis

1. ábra: A DigComp konceptuális modellje

A könnyebb megértés érdekében a mindennapi életből vett példákon keresztül vizsgáljunk meg néhány kompetenciaelemet az 1-es ábrán látható gyűjteményből.

ADATOK, INFORMÁCIÓK ÉS DIGITÁLIS TARTALMAK BÖNGÉSZÉSE, KERESÉSE

Pl. (alapszint): Álláskereséssel foglalkozó blogban található általános álláskeresési kulcsszavak listájából be tudom azonosítani a számomra hasznos kulcsszavakat is.

ADATOK, INFORMÁCIÓK ÉS DIGITÁLIS TARTALMAK KEZELÉSE

Pl.(alapszint): Meg tudom határozni, hogyan és hol kell megszervezni és nyomon követni az álláshirdetéseket az okostelefonom állásalkalmazásában, hogy visszakereshessem őket, amikor álláskeresésem során szükségem van rájuk.

MEGOSZTÁS DIGITÁLIS TECHNOLÓGIÁK SEGÍTSÉGÉVEL

Pl.(középszint): Csoportmunka esetén felhőalapú tárhelyet (pl. Dropbox, Google Drive) használok az anyagok megosztására a csoportom többi tagjával.

AZ ÁLLAM-POLGÁRSÁG GYAKORLÁSA DIGITÁLIS TECHNOLÓGIÁK SEGÍTSÉGÉVEL

Pl. (haladó szint): Javaslok és használok különböző mikro-blogokat (pl. Twitter) és blogokat egy közösségi felméréshez lakóhelyemen bevándorlók szemléleti befogadásáról és elfogadásáról egy csoportmunka témaköreinek összeállításához.

NETIKETT

Pl. (mesterszint): Egy munkahelyi rendezvény szervezésekor meg tudom oldani a digitális környezetben történő kommunikáció során felmerülő problémákat (pl. illetlen kommentek kezelése az esemény közösségi média oldalán).

SZERZŐI JOG ÉS FELHASZNÁLÁSI FELTÉTELEK

Pl. (középszint): Önállóan meg tudok oldani bizonyos problémákat, például felismerem azokat a szimbólumokat, amelyek arra utalnak, hogy egy kép szerzői jogi oltalom alatt áll, ezért a szerző engedélye nélkül nem lehet felhasználni.

A SZEMÉLYES ADATOK ÉS A MAGÁNSZFÉRA VÉDELME

Pl. (haladó szint): Meg tudom különböztetni a megfelelő és a nem odaillő digitális tartalmat a munkahelyi Facebook-fiókon való megosztáskor, hogy a saját és a kollégáim magánéletét ne sértse.

A digitális kompetencia az egész életen át tartó tanulás egyik kulcskompetenciája, mindemellett pedig a mai modern világban a foglalkoztathatóság egyik fontos pillére. Így indokolt az önértékelés elvégzése, ami történhet a Digital Skills and Jobs Platform segítségével, mely bármely uniós polgár számára hozzáférhető. Az eszköz a DigComp-on alapul, és az EU összes nyelvén elérhető. A teszt kitöltésével többet megtudhatsz digitális készségeidről, és ami még fontosabb, megtudhatod hogyan tudnád fejleszteni ezeket. Ezen kívül az Europass CV Online eszköz lehetővé teszi számodra, hogy a DigComp mintát követve felsorold és rendszerezd digitális készségeidet az Europass Profilban, majd hozzáadd önéletrajzodhoz. Azonban arra ügyelj, hogy néhány szervezet fenntartásokkal kezeli az Europass önéletrajokat, így körültekintően használd. Azonban mindkét eszköz segít abban, hogy jól átgondolt módon kerüljenek feltűntetésre a tudás és képesség elemek az önéletrajzban, mely végül segít elérni azt a pozíciót, amit megpályázol.

A teljes elemlista részletes kifejtése, példákkal való szemléltetése itt tölthető le.

Forrás:

European Commission, Directorate-General for Education, Youth, Sport and Culture, Key competences for lifelong learning, Publications Office, 2019

Vuorikari, R., Kluzer, S. és Punie, Y., DigComp 2.2: Állampolgári Digitáliskompetencia-keret, EUR 31006 EN, Publications Office of the European Union, Luxembourg, 2022, ISBN 978-92-76-48882-8, doi:10.2760/115376, JRC128415.