Miért érdemes tanácsadásra járni?
Mindenkivel előfordul, hogy egy nehéz élethelyzetbe kerül, szüksége lenne egy kis segítségre, támogatásra, meghallgatásra.
Sokunkban azonban gátlások alakultak ki: „nem megyek pszichológushoz, mert nem vagyok bolond”, „meg tudom oldani egyedül is”, „nem tudhatják meg mások, hogy problémáim vannak”.
Ezek a gondolatok azok, amik megakadályoznak abban, hogy segítséget merjünk kérni.
Kialakult az a téves feltételezés, hogy csak nagyon súlyos problémával kell vagy lehet pszichológushoz fordulni. Ez egyáltalán nem így van.
Akkor is jelentkezhetsz, ha egy kisebb elakadás jelenik meg az életedben, vagy egyszerűen csak úgy érzed, hogy „összejöttek” a dolgok.
Mindenkinek a saját életében történtek okozzák a legnagyobb problémát. Hiszen a saját élményeinket éljük át intenzíven, ezek tudnak minket befolyásolni. Ahogy megélünk egy helyzetet, az alapján gondolkodunk róla, és alakulnak ki az érzéseink.
Ha már észleljük, hogy valami nehézség lépett fel az életünkben, akkor is gyakran előfordul, hogy egyedül akarjuk megoldani. Nem szeretnénk másokat terhelni a problémáinkkal, és azt gondoljuk, hogy ha mindenkinek megy, nekünk is meg kell tudnunk oldani egyedül.
Egyrészt másoknak sem könnyebb, vagy sokkal másabb a helyzetük. Másrészt szabadon fel lehet vállalni, hogy vannak problémák az életünkben.
Ha rájöttünk, hogy segítségre van szükség, kitől kérjük? Természetesen szüleink, barátaink is sokat tudnak segíteni.
Egy pszichológus abban más, hogy semmilyen más területen nincs köztetek kapcsolat. A pszichológus visszatükrözi, amilyen te éppen vagy, és egy külső szemszögből lát rá a problémáidra. Nem érintett benne, így nem is befolyásolják érzelmei, vagy érdekérvényesítése. Nem elfogult veled, vagy szeretteiddel kapcsolatban.
A kapcsolat milyensége is más. A nála töltött idő alatt csak magaddal tudsz foglalkozni, nem fog a saját életéről mesélni, vagy bármi egyéb őt érdeklő témáról. Kizárólag a te jelenlegi helyzeted, problémáid lesznek fókuszban. A másik, ami nagyon fontos, a bizalom. A pszichológus semmilyen körülmények között nem adja ki titkaidat, nem nevet ki, nem gúnyol. (A titoktartást abban az esetben kell megszegnie, és a megfelelő hatóságok irányába jeleznie, ha önmagadra vagy bárki más személyre közvetlen veszélyt jelentesz.)
Mi is történik ezeken az alkalmakon? Nagyrészt verbális kommunikáció során (ezt kiegészítendő szimbolikus, relaxációs technikákkal) tárjátok fel belső érzéseidet, félelmeidet. Átnézed tudatosan, hogy milyen problémáid jelennek meg, honnan eredhet, milyen megoldásokat tudsz megvalósítani. A bizalmi kapcsolat, odafigyelés segítségével az önbizalmad is erősödik, rálátsz saját működésedre, megtapasztalod, hogy rengeteg pozitív tulajdonságod, és énerőd van.
Egy segítő folyamatban való részvétel során megtapasztalhatod erősségeidet, és képessé válsz arra, hogy a folyamat lezárása után az ott átéltek és a begyakorolt módszerek segítségével hatékonyabban tudd kezelni az életed során felmerülő nehézségeket.