Karrier- és Hallgatói Szolgáltatóközpont

Karrier - Munka világa

Állásinterjú felkészülés – tippek 7 lépésben

allas interju 7 tipp optimized1. tipp: Készülj fel alaposan!

Jó benyomást tehetsz azzal, ha időt szánsz arra, hogy előre tájékozódsz a vállalatról. Nézz körül honlapjukon, próbálj minél többet megtudni a róluk, olvashatsz médiában megjelent cikkeket, blogbejegyzéseket is. Ha van lehetőséged, érdeklődj az ismeretségi körödben, hátha valaki első kézből tud információval szolgálni arról, hogy milyen a kiválasztott cégnél dolgozni. Ha felkészült vagy, akkor kevésbé leszel feszült az interjú során.

2. tipp: Tégy jó benyomást!

Öltözz az alkalomhoz illően. Ilyenkor az a szabály, hogy ha nem tudod, mit vegyél fel, akkor inkább öltözz egy kicsit túl vagy használd elmúlt időszakban elterjedt a „business casual” jellegű stílust. Ha eltökélt vagy és tudod miért szeretnél csatlakozni az adott céghez, akkor ezt a komoly szándékod a megjelenésed is tükrözze. Ügyelj a határozott kézfogásra és a szemkontaktus fenntartására. Az interjú során ülj egyenesen, és végig koncentrálj. Ha elkalandozik a figyelmed, akkor ez meg is fog látszani rajtad.

3. tipp: Légy magabiztos!

Az üzleti életben elengedhetetlen a magabiztosság, és egy interjú során hamar kiderül, hogy jól tudod-e kezelni a nehéz helyzeteket. Ügyelj rá, hogy ne tűnj túl idegesnek, de túl laza se legyél. Maradj kellően komoly, anélkül, hogy merevnek lássanak. A legjobb tanács ilyenkor az, hogy légy önmagad és hagyd, hogy az interjú során megismerjék a személyiségedet.

4. tipp: Kérdezz!

Abból, hogy mit kérdezel, az is kiderül a munkáltató számára, hogy mennyire készültél fel. Fontos, hogy legyen elképzelésed a tervezett feladatokról, a felelősségi körről, és ha ez a leírásból nem teljesen világos, érdemes kérdéseidet előre megfogalmazni.

5. tipp: Add el magad!

Az interjúig a képzettséged és akár az interjút megelőző teszteken elért jó eredményeid miatt jutottál el. Beszélj magabiztosan az iskolai és szakmai gyakorlati / munkahelyi tapasztalataidról. Olyan konkrét példákat szeretnek hallani, hogy miként járultál hozzá egy iskolai vagy önkéntes projekt, cég vagy nyári munkahely sikeréhez, illetve milyen érdekes dolgokat tanultál. Ha már van szakmai tapasztalatod, gondold végig alaposan, milyen helyzetek voltak korábbi munkáid során, amikor sikereket értél el, amikor egy projekt jól sikerült, amikor az általad fontosnak tartott kompetenciáidat, erőforrásaidat jól és eredményesen tudtad kamatoztatni. A leendő munkáltató a lehetőséget látja benned, úgyhogy próbáld eladni magad, a képességeidnek és a tudásodnak megfelelően. Bizonyítsd be, hogy tudatosan döntöttél, amikor beadtad hozzájuk a jelentkezésed.

6. tipp: Kérdezz vissza!

Ha nem értesz egy kérdést, kérdezz vissza nyugodtan. Akkor tudsz a lehető legjobban válaszolni, ha pontosan tudod, hogy mit kérdeznek.

7. tipp: Utánkövetés

Az illem azt diktálja, hogy megköszönd az interjúztatóknak a lehetőséget. Mindenképpen érdeklődj arról, hogy mikor és ki fog neked visszajelezni a beszélgetés sikerességéről, és milyen várható további lépcsői vannak a felvételi folyamatnak.