Karrier- és Hallgatói Szolgáltatóközpont

Eseménynaptár

LELKI EGÉSZSÉG VILÁGNAP - Fókuszban a digitális függőség

Idén, a Lelki Egészség Világnapján a digitális függőség témáját járjuk körül. A kütyük, a social media felületek, az üzenetküldő app-ok mindennapjaink részét képezik. Vannak, akiknek az online játékok jelentik az egyetlen kikapcsolódási-kapcsolódási lehetőséget. Nem újkeletű a probléma, a jelenség hosszú évek óta megfigyelhető. Ezzel együtt nehéz rálátni és beismerni, hogy függőségről van szó, annyira megszokott rutinná válik az Insta vagy TikTok órákon keresztüli pörgetése vagy a Snapchat, Mailbox figyelése. Mi az oka annak, hogy könnyen fogva tartanak játékok? Mi történik az idegrendszerünkben, az agyunkban? Mit tehetünk? Milyen eszközeink vannak a szabadulásra? Hol kezdjük a változtatást?

Ezeket a kérdéseket járjuk körül a délelőtt folyamán. Előadóink széles szakmai spektrumról érkeznek, megosztják tapasztalataikat, kutatási eredményeket, jó gyakorlatokat. A délután folyamán pedig a Pannon Egyetem hallgatói saját élményű műhelymunkákban vehetnek részt.

Minden előadásra és műhelymunkára előzetes regisztráció szükséges!

Várunk mindenkit szeretettel!

Előadások (nyitott a PE minden dolgozója és hallgatója számára)

  • 8.00 – 8.45 Napindító jóga Németh-Fábián Réka jóga oktató, a PE Testnevelési és Sport Intézetének munkatársa vezetésével
  • 9.00 – 9.30 Hétköznapi függőségeink – Mihályi Patrícia test-terapeuta és képzésben lévő Movement Medicine tanár
  • 9.40 – 10.25 Chat, social media, online játék – kikapcsol vagy lekapcsol? - Rózsa Mónika, gyermek- és ifjúsági klinikai szakpszichológus
  • 10.30 – 11.15 Józanság az online térben – Hegyi Ágnes pszichológus, PE HTK oktató
  • 11.25 – 12.10 FoMo-JoMO, avagy aki kimarad, tényleg lemarad? – Dr. Kővári Edit coach, docens PE GTK Menedzsment Intézet

Workshopok (csak a PE hallgatóinak)

  • 13.00 – 16.00 A „Keljfeljancsik” üzemanyaga: a reziliencia - Dr. Vizin Anita coach és tréner, vezetőfejlesztő szakember
  • 13.00 – 14.00 Figyelj önmagadra! - Relaxációs technikák – Molnár Nikoletta pszichológus, PE KHSZK
  • 14.15 – 15.45 Hogyan kommunikáljunk hatékonyabban? - Gyarmati Ildikó Tímea pszichológus, PE SAS Bizottság

Dátum: 2023. október 10. kedd

Helyszín: Pannon Egyetem, E épület (8200 Veszprém, Egyetem utca 3.)

A termeket a jelentkezők létszámától függően pontosítjuk majd.

Jelentkezés a délelőtti előadásokrahttps://forms.gle/RCo4Mqkx3uygVuQU7

Jelentkezés a délutáni műhelymunkákrahttps://forms.gle/JKoTJYSx9LhLzo72A

Facebook eseményünket itt találod: https://www.facebook.com/events/846325740532339?active_tab=about

**

Az előadások és workshopok részletes leírása:

Napindító jóga Németh-Fábián Réka jóga oktató, a PE Testnevelési és Sport Intézetének munkatársa vezetésével

A XXI. század embere más kihívásokkal néz szembe, mint elődeink. A Lelki Egészség Világnap alkalmából olyan jóga gyakorlatokkal ismerkedhetsz meg, melyeket könnyű elsajátítani, és segítenek napjaink fizikai kihívásait, mint például az ülő életmód egyoldalú terheléséből adódó nyak-és hátfájást kompenzálni. 

Polifoamot/jógamatracot lehetőség szerint hozzatok magatokkal! 15 matracot tudunk biztosítani. Kényelmes ruhában gyertek.

- Hétköznapi függőségeink – Mihályi Patrícia test-terapeuta és képzésben lévő Movement Medicine tanár

Az előadás egy brit fejlesztésű önismereti és öngyógyító módszer megértésein keresztül vizsgálja az olyan kulturális betegségeinket, mint a szeparáció, a szorongás, a halmozás - és az ezekre adott adaptációs válaszok lehetőségeit.

Az elsősorban interaktívnak tervezett előadás a módosult tudatállapotok legősibb és legártalmatlanabb eszközeit mutatja be, és kis történeti áttekintést ad ezeknek az eszközöknek jelenkori útjáról és fejlődéséről.

Az előadás során bemutatott módszertan, a Movement Medicine az ősz folyamán kurzus keretein belül több alkalommal gyakorlatban is kipróbálható.

Chat, social media, online játék – kikapcsol vagy lekapcsol? - Rózsa Mónika, gyermek- és ifjúsági klinikai szakpszichológus

A 21. században a fiatalok és gyerekek idegrendszerét nagy mennyiségű olyan inger éri, ami nem volt jellemző a korábbi generációkra. Az alfa és béta generáció már egészen más ingerek, tevékenységek által fejlődik, mint szüleik, nagyszüleik.

A fiatalok egy kétütemű világban élnek (ti. van egy hiper-gyors technológiai fejlődés és egy mamut lassúságú társadalmi változás), melyben az alkalmazkodás kulcsa a tudatos jelenlét, az önismeret és a korszerű tudás.

De vajon lehet-e tudatosan jelen lenni, amikor a gépek és az online jelenlét folyamatosan önti ránk az információt? Erre a kérdésre keressük a választ az előadásban. Áttekintjük, hogy mit mond a stresszről a modern agykutatás, mit jelent a disszociáció; megnézzük azt is, hogy a folyamatos görgetés disszociáció-e vagy sem, meddig jó görgetni, játszani, chatelni, mi minden segíthet ezeket felfüggeszteni, mértéküket csökkenteni.

Józanság az online térben – Hegyi Ágnes pszichológus, PE HTK oktató

Az előadásban egy olyan fontos témára fókuszálunk, ami mindannyiunkat érint: az online tér hatása az életünkre, pszichés egészségünkre. Így nagy öröm számomra, hogy előadóként részt vehetek a Lelki egészség napján és prezentálhatom "Online sobriety" című előadásomat. 

  • Lépj be a digitális világ pszichológiai rejtelmeibe! 
  • Fedezzük fel közösen az online tér normáit!
  • Vizsgáljuk meg az online térben megjelenő függőségeket, nehézségeket és problémákat!
  • Tárjuk fel a közösségi média hatásait az életünkre! (Ural minket vagy mi uraljuk?)

Bízom benne, hogy közösen némiképp új megvilágításba helyezzük az online világot és megtaláljuk azokat az eszközöket, amelyek lehetővé teszik, hogy pozitív és egészséges kapcsolatot alakítsunk ki az online “társadalommal”, s amelyek segítenek megőrizni az egészséges egyensúlyt a digitális világban.

- FoMo-JoMO, avagy aki kimarad, tényleg lemarad? – Dr. Kővári Edit coach, docens PE GTK Menedzsment Intézet

A FOMO (Fear of Missing Out) jelenség napjainkban az online terekhez köthető. Az online platformok gyakran több lehetőséget is megjelenítenek a felhasználók számára, mint amennyi az élethelyzetéből vagy státuszából fakadóan számára elérhető. A FOMO jelensége arra a félelemre utal, amikor egy felhasználó tart attól, hogy az online tartalmakat és mások interakcióit nem láthatja, vagy nem kellő időben reagálhat rájuk. Ezenkívül a FOMO akkor is kialakulhat, ha az illető látja ugyan a tartalmakat, lehetősége van reagálni rájuk, mégsem vesz részt élőben az adott aktivitáson. Korábbi kutatások szerint a FOMO érzése szorongáshoz, alvászavarokhoz, a koncentráció hiányához és a közösségi médiától való krónikus függéshez vezethet. Úgy tűnik, megjelent az “ellentrend” is: az egészséges “diszkonnektivitás”, az online platformokról történő szándékolt, jó érzésű lecsatlakozás. A Joy of Missing Out (JOMO) legtöbbször nyaralás, vakáció, természetben történő kirándulás, étkezés és erős fókuszáltság (munka, iskola) során kialakuló érzés. Az előadás az általános és munkahelyi FOMO jelenség dinamikáit vizsgálja a közösségi média addikció függvényében, valamint (JOMO) megoldásokat kínál, amivel esetleg a digitális FOMO-ból kitörhetünk.

- A „Keljfeljancsik” üzemanyaga: a reziliencia - Dr. Vizin Anita coach és tréner, vezetőfejlesztő szakember

Vajon mi a titka a Keljfeljancsi típusú személyeknek, akik a padlóra kerülve hamar felpattannak, leporolják magukat és – sokszor fütyörészve - tovább mennek?

Mitől képesek akár élvezni azt is, ha a bizonytalanságban a korábbi stabil pontok viszonylagossá válnak?

Vajon Keljfeljancsinak születni kell, vagy lemodellezhető ez az attitűd?

Ez utóbbi kérdésre a válasz: igen!

A „Keljfeljancsiság” fejleszthető, ennek köszönhetően pedig könnyebben alkalmazkodunk a változásokhoz, a váratlan, a negatív vagy nehéz élmények másként hatnak ránk, egyre kevésbé billentenek ki az egyensúlyunkból, és magabiztosabban uralhatjuk az életünket.

A workshopon megismerhetjük a lelki rugalmasság összetevőit, a sétáló pálmafák titkát,  megmérhetjük az AQ szintünket, és feltérképezhetjük saját erősségeinket. Ránézhetünk a stressz napos oldalára és elsajátíthatunk olyan mindennapi gyakorlatokat, amelyekkel magunk is Keljfeljancsikká válhatunk.

- Figyelj önmagadra! - Relaxációs technikák – Molnár Nikoletta pszichológus, PE KHSZK

Szántok elég időt magatokra? Vagy csak próbáljátok lekövetni a rohanó világot? Hol vagytok ti ebben? Hogy élitek meg a mindennapokat?

Gyakran előfordul, hogy nem tudjuk megélni az adott pillanatot, a múlton rágódunk, vagy a jövőnket tervezgetjük. Azt figyeljük, mások mit értek el, kinek szebb a ruhája, ki hol volt nyaralni, csak pörgetjük a közösségi oldalakat, de elfelejtünk odafigyelni, mi történik éppen velünk, mit élünk meg. Így könnyen elveszünk saját életünkben.

Ha szeretnél egy kicsit megnyugodni a sok kapkodás és inger közepette és önmagadra figyelni, jelentkezz relaxációs és tudatos jelenlét minitréningünkre!

A tréning során:

  • Légzéstechnikákat sajátíthatsz el,
  • Részt vehetsz egy hosszabb relaxáción,
  • Imagináció segítségével megtanulhatsz pozitív érzéseket előhívni,
  • Kipróbálhatsz néhány egyszerű mindfulness technikát.

- Hogyan kommunikáljunk hatékonyabban? - Gyarmati Ildikó Tímea pszichológus, PE SAS Bizottság

A workshopon megismerheted saját kommunikációs stílusodat, erősségeidet, gyengeségeidet e téren. Átvesszük az asszertív kommunikáció alapjait, gyakorlatokkal elmélyítheted a megszerzett tudást. Az online világban kifejezetten fontos, hogy pontosan kommunikáljuk érzéseinket, igényeinket, hiszen a nonverbális jelek nem segítenek ezen információk átadásában. A chatben rövidebb, tömörebb beszélgetések zajlanak, mint az élő kommunikációban. Ismerd meg, mik lehetnek ennek az előnyei hátrányai.

***

Kérjük, hogy a kezdési időpontokra figyeljetek. Tartsuk tiszteletben az előadókat és egymást azzal, hogy pontosan érkezünk.

****

A napindító jógánál kényelmes ruhában gyertek, 7.40-től lehet használni majd az öltözőnek kijelölt termet.