A Karrier- és Hallgatói Szolgáltatóközpont szervezésében 2024. október 21-én tartottuk a Lelki Egészség Világnapot a Pannon Egyetemen. A Lelki Egészség Világnap fókuszában a reziliencia fejlesztése állt.
Egyed Ildikó, A Karrier- és Hallgatói Szolgáltatóközpont vezetője, coach, tréner köszöntőjét és köszönetnyilvánítását követően bemutatta a Szolgáltatóközpont Lelki Egyészség Világnapjára készült Lelki egészség kézikönyvet. A kézikönyv 75+25 tippet tartalmaz lelki egészségünk fenntartása, védelme érdekében. A Lelki egészség kézikönyv a következő linken ingyenesen érhető el: Pannon_Egyetem_Lelki_egeszseg_kezikonyve.pdf
Komáromi Sándor, drámatanár, mentálhigiénés szakember, a Pannon Egyetem mesteroktatója Az én házam, az én váram címmel tartott előadást az önismeret fontosságáról, az önismeret lehetőségeiről világunk kommunikációs zajában. Kiemelte, hogy a belső világunk határoz meg minket és ez a szubjektív belső valóság befolyásolja külső kapcsolatainkat. Ezért belső végtelenünk rétegeinek megismerése segíthet minket abban, hogy belső és külső világunk összhangját és kifelé történő hiteles képviseletét kialakítsuk. A belső világ kaotikussága, elburjánzása elkerülhető megismeréssel és megéléssel. Ezt követően történhet meg az újrafogalmazás, lelki tartalmaink újrakeretezése. Ajánljuk a figyelmetekbe Komáromi Sándor által levetített filmet, melyből bepillantást nyerhetünk abba, hogy belső zenénk mennyire alakítja világunkat: THE POWER OF MUSIC IN FILM - How music affects film
Dr. habil. Forgács Attila, klinikai szakpszichológus, egyetemünk Pszichológiai és Mentálhigiéné Intézetének egyetemi docense Kajapara című gasztropszichológiai előadásában áttekintést nyújtott az étkezés evolúciós hátteréről, annak hatásairól napjaink étkezési szokásaira. Kiemelte, hogy a szavannai ember esetében még adaptív volt akkor enni, amikor volt mit, de ez ma már nem igaz, hiszen a fogyasztói társadalom felkínálja, hogy a táplálék mindig elérhető legyen. Bemutatta az étkezés evolúciós és tapasztalati szabályozását, az étel választásban a szociális tanulás jelentőségét, a virtuális ízaverzió jelenségét. Sokoldalú marketingpszichológiai kutatást hozott azzal kapcsolatban, hogy márkajelzés hogyan írja felül az ízhatást. Megvilágította az egészséges étel függőség hátterében fellelhető kontrollélmény iránti szükségletet. Martin Seligman tanult tehetetlenség kísérletének eredményével szemléltette az élet vélt kontrollálhatatlansága okán kialakuló tanult tehetetlenséget, mellyel szemben a kontrollélmény antidepresszáns hatással bír.
Dr. Piczkó Katalin, pszichiáter, párkapcsolati szakértő, tréner, coach „Hogyan tudunk teremtményből teremtővé válni? című előadásában bemutatta, hogyan lehet úgy kommunikálni, hogy a beszélgetőtársunk azt hallja, amit mondani szeretnénk. Hangsúlyozta, hogy mindenki folyamatosan keresi a boldogságot, de a fejünkben lévő ördög ezt akadályozza „Mi lesz akkor, ha…”, „Majd akkor, ha…”, „Nem vagy elég…” mondataival. Mérgünk, fölényünk és sértődéseink hatására konfliktusaink mélyülnek. A helyzet megváltoztatásához ilyenkor segítségül hívhatjuk Eric Berne tranzakcióanalízis modelljét, melynek alapján azonosítani tudjuk saját és mások különböző típusú felnőtt, gyermek és szülői én-állapotait. A szakember segítségével az előadás alatt a résztvevők kipróbálhattak egy gyakorlatot is az énállapotok felismerésére.
A pszichiáter bemutatta a jelenlét szintjeit (perlekedés, elfogadás, élvezet, szenvedély); elmagyarázta, hogy a korai kapcsolat hogyan alakítja belső mintáinkat. Az előadás végén bemutatott egy szemléletmódot is kapcsolataink javítására.
Dr. Pickó Katalin Szeretetkert programjával kapcsolatban az alábbi videót ajánljuk figyelmetekbe: SZERETETKERTBEN ÖNMAGUNKKAL: Szabadulj meg a kisördögödtől! dr. Piczkó Katalin
Limpár Imre, tanácsadó szakpszichológus „Időcsapdában” című előadása az időbeosztás kialakításáról és a halogatás kiküszöböléséről szólt. Hangsúlyozta, hogy mindenki halogat, de nem mindegy mi a halogatás tárgya. A halogatást három szinten lehet kezelni: időgazdálkodási elvek szintjén, gyors technikákkal és az élet alapjaiban történő átformálásával. Az előadás során néhány gyors technikát megosztott, de hangsúlyozta, hogy mindenkinek érdemes a technikákból saját maga számára jól működő portfóliót kialakítani.
Az időbeosztás kialakításának fontos része a határok kijelölése, de problémát okozhat, hogy a környezet általában nem örül a változásnak. Így a változás ára a kapcsolatok egy részének elvesztése lehet, mellyel nem könnyű szembenézni. Érdemes előre átgondolni, mi az a vörös vonal, melyet senki nem léphet át, hogyan védhetőek a határok.
A szakember kiemelte, hogy az időbeosztás kialakításakor érdemes az új időbeosztást és több technikát próbálgatni, valamint átgondolni, milyen időrabló tevékenységeket végzünk napi rendszerességgel, mit tudunk tenni ezek kiiktatásáért.
Limpár Imre „A siker tervezhető” című könyvét ajánljuk figyelmetekbe, mely ahhoz nyújt olvasói számára biztonságos eszközöket, hogy saját szükségleteikre fókuszálva hogyan teremtsék meg sikerüket.
Az előadások után nyereménysorsolásra került sor. A tombola nyertesei az előadók könyveit vihették magukkal.
A konferenciát követően a regisztrált hallgatók „Ami lehoz az életről és ami felvisz” című workshopon vehettek részt a Sztoriműhely vezetésével.
A Lelki Egészség Világnapjáról készült fotógaléria itt érhető el: https://www.facebook.com/events/1617064385878860/?active_tab=discussion
A Lelki Egészség Világnappal kapcsolatban további információt a rendezvény főszervezőjétől és háziasszonyától Véghelyi Annamária, mentálhigiénés segítő szakembertől kaphattok (