Karrier- és Hallgatói Szolgáltatóközpont

Eseménynaptár

LELKI EGÉSZSÉG VILÁGNAP - Fókuszban a reziliencia

Időpont: 2024. október 21. hétfő (08:00 – 16:00)
Jelentkezési határidő: 2024. október 17. csütörtök
Maximális létszám workshopok esetén: 16 fő
Helyszín: Pannon Egyetem B épület második emelet Konferencia terem
Fejlesztett kompetenciák: Önismeret, Nyitottság, Proaktivitás, Ellenállóképesség, Reziliencia, Kreativitás, Stresszkezelés

A reziliencia vagy lelki ellenállóképesség a meglepetésekkel, változásokkal és váratlan akadályokkal való megbirkózás képessége. A 21. századi ember egyik legfontosabb képessége, ami fejleszthető.

Az egyetemi évek alatt is érnek mindenkit hatások, bekövetkeznek változások. Kibillenünk, aztán visszatérünk az egyensúlyi állapotunkba. Ha reziliensek vagyunk, akkor is kibillenünk, csak kevésbé viselnek meg minket a külső hatások és rugalmasabban tudunk reagálni. Könnyebben fel tudjuk dolgozni a negatív hatásokat. A lelki ellenállóképesség megerősödése pozitív hatást gyakorol az egészségre, csökken a stresszszintünk, nő az önmagunkra fordított idő. 

Az előadások során körüljárjuk az önismeret fontosságát, a családi mintázatok hatását, illetve lesz szó olyan témákról, amelyek megnehezíthetik az életünket: étkezési szokásaink vagy a halogatás. A délután folyamán két műhelymunkában vehetnek részt a hallgatók. Az egyik workshop alatt megtapasztalhatjuk milyen jótékony hatása van a mindfulness alapú stresszcsökkentésnek. A másik workshop pedig közös történetmesélésre hív, ahol a résztvevők együtt gondolkoznak arról, mi az, ami levisz az életről és mi az, ami felvisz.

Minden előadásra és műhelymunkára előzetes regisztráció szükséges!

Várunk mindenkit szeretettel!

Előadások (nyitott a PE minden dolgozója és hallgatója számára)

8.20 Köszöntő - Egyed Ildikó PE KHSZK igazgatója

8.30 – 9.15 Az én házam, az én váram - Komáromi Sándor drámatanár, mentálhigiénés szakember

9.20-10.05 Kajapara - Dr. habil Forgács Attila klinikai szakpszichológus

kávészünet

10.25-11.10 Hogyan tudunk teremtményből teremtővé válni? - Dr. Piczkó Katalin orvos, pszichiáter

11.15-12.00 Időcsapdában - Limpár Imre tanácsadó szakpszichológus

nyereménysorsolás

Workshopok (csak a PE hallgatóinak)

13.00-16.00 Ami lehoz az életről és ami felvisz - a Sztoriműhely vezetésével

14.00-16.00 Mindfulness (tudatos jelenlét) - Szénási Kornélia pszichológus, mindfulness oktató

Dátum: 2024. október 21. hétfő

Helyszín: Pannon Egyetem, B épület (8200 Veszprém, Egyetem utca 10.) 2. emeleti konferenciaterem és mellette lévő kistermek

Jelentkezés a délelőtti előadásokra: Jelentkezem

Jelentkezés a délutáni műhelymunkákra: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

Facebook eseményünket itt találod: https://www.facebook.com/events/1617064385878860?ref=newsfeed

 **

Az előadások és workshopok részletes leírása:

ELŐADÁSOK

Az én házam az én váram! - Ki vagyok én? Lehetséges-e az önismeret a kommunikációs zajban? - Komáromi Sándor drámatanár, mentálhigiénés szakember

Mitől vagyunk azok, akik vagyunk? Mi minden alakít bennünket? Biztos, hogy minden tulajdonságunk a sajátunk? Egyáltalán a saját hangunkat halljuk döntéseink során?

Csak mert életünk során annyi minden rakódik ránk, hogy eltűnhetünk e vastag máz alatt...

Igyekszem izgalmas videókkal és érdekes példákkal megmutatni, mennyire nem egyszerű a rengeteg információs és kommunikációs zajban megtalálni önmagunkat, de azt is elárulom, hogy ez nem lehetetlen!

Kaja para. Az ételpreferenciák, ételaverziók és ételfóbiák pszichológiai vonatkozásai – Dr. habil. Forgács Attila klinikai szakpszichológus

Ízlések és pofonok különböznek. Miért szeretünk egy ételt, és miért undorodunk egy másiktól? Miért népszerűek a diéták? Mégis miért sikertelenek a diéták? Miért van annyi különféle diéta? Kik a finnyásak és miért? Milyen lélektani okai vannak a válogatásnak? Miért betegség az „egészséges” étkezés? Mit lehet tenni, ha valakinek beszűkült az étkezési repertoárja?

Hogyan tudunk teremtményből teremtővé válni? Van-e szabad akaratunk mintáink átalakításához? - Dr. Piczkó Katalin eredetileg orvos, pszichiáter.

Mindannyian azzal a téves eszmével rendelkezünk, hogy magát a valóságot látjuk, érzékeljük. Ugyanakkor transzgenerációs gyökereink, eredeti családból hozott mintáink mélyen belénk íródva észrevétlen meghatározzák szubjektív látásmódunkat, szemléletünket, hozzáállásunkat, döntéseinket, viselkedésünket, kommunikációnkat.

Felvetődik a kérdés, hogyha ezek között a bevésődések között olyan sorskönyvi üzenetek is vannak, melyekből önszabotáló hiedelmeink fakadnak, vajon tudunk-e mindezen változtatni? Van-e lehetőségünk rálátni minderre, átalakítani forgatókönyveinket? És ha igen, hogyan?

Időcsapdában - Limpár Imre tanácsadó szakpszichológus

Nem érek rá! Bárcsak két helyen lehetnék! Bárcsak több időm lenne! Ne haragudj, most sietek. (...) De hiszen ma már (szinte) mindig mindenki siet és általános érzet, hogy nincs időnk! Mi történt velünk a XXI. századra? Hogy kerültünk bele ebbe az időcsapdába? Miért van ma már arra külön szavunk, hogy FOMO (fear of missing out), vagyis kimaradok, lemaradok valamiről? A kulcskérdés persze valójában az, miként keveredünk majd ki a saját időcsapdánkból? Erre keressük a választ.

 

WORKSHOPOK

(Helyszín: Pannon Egyetem B épület, 2. emeleti konferencia terem melletti kistermek)

Ami lehoz az életről és ami felvisz – A műhelymunkát vezeti: Adorján Beáta dramaturg, mentor, alkotó-fejlesztő metamorphoses-meseterápiás foglalkozásvezető és Benedek Zsolt színházcsináló, kreatív coach, családállító   

Elég sokszor mondjuk manapság, hogy valami „lehoz az életről.” Nem csoda, mert jó sok minden van körülöttünk, ami okot ad a lehangoltságra. Írhatnánk ide, hogy minket például mi, de lehet, hogy az Téged még jobban lehozna...

Panaszkodni különben sem ér, mert ha valamitől, hát attól nagyon lejövünk... Azt pedig egyáltalán nem szeretnénk. De akkor mihez kezdjünk magunkkal, ha egyszer már beütött a krach? 

Mindfulness alapú stresszcsökkentés - A műhelyt vezeti: Szénási Kornélia pszichológus, mindfulness oktató

A tudatos jelenlét megszelídíti a stresszt – ezt az évezredek óta ismert bölcsességet vette alapul Jon Kabat-Zinn, amikor egy stresszkezelő foglalkozás kidolgozásán töprengett, majd miután belefűzte a nyugati tudomány által feltárt tudást a stressz működéséről, meg is született a mindfulness alapú stresszcsökkentés (MBSR – Mindfulness Based Stress Reduction) program. 1979 óta tanfolyami résztvevők tízezreinek segített rátalálni a stressz megszelídítésének hatékony módjaira és nyitotta meg számukra a kapukat egy békésebb, teljesebb élet felé.

A műhelyen ebbe a módszerbe nyerhetnek bepillantást a bátor résztvevők.

Kérjük, hogy a kezdési időpontokra figyeljetek. Tartsuk tiszteletben az előadókat és egymást azzal, hogy pontosan érkezünk.